Fotovoltaik sistemler için Hatay iklim şartlarında bir uygulama
An application for photovoltaic systems in Hatay climate conditions
  1. Tez No: 636903
  2. Yazar: OSMAN SONSUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ERSOY YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ RANA ORTAÇ KABAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, monokristal ve polikristal PV panellerdeki kirliliğin kısa devre akımı ve açık devre gerilimi üzerindeki etkisi, dış ortamda yapılan deneyler ile incelenmiştir. Deneyler Ekim 2019'dan Mayıs 2020'ye kadar 210 gün boyunca Hatay ilindeki iklim şartları altında yapılmıştır. Çalışmada 2 adet 45 W gücünde monokristal PV panel ve 2 adet 50 W gücünde polikristal PV panel kullanılmıştır. PV paneller kiremitli çatı üzerine el ile temizlenmiş ve temizlenmemiş olarak iki gruba ayrılarak yerleştirilmiştir. Monokristal ve polikristal panellerden birer tanesine düzenli aralıklarla elle temizleme işlemi yapılmıştır, diğerlerine ise yağmur dışında hiçbir temizleme işlemi yapılmamıştır. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere gün içindeki belirli saatlerde her bir panel için kısa deve akımı, açık devre gerilimi, panel yüzey sıcaklığı ve ışınım değerleri ölçülmüştür. Ayrıca ortam sıcaklığı ve nem değerleri de ölçülerek kayıt altına alınmıştır. Çevresel faktörlerin panellerin kısa devre akımını etkilediği, açık devre gerilimini önemli bir miktarda etkilemediği bulunmuştur. El ile temizlenmiş panellerin temizlenmemiş panellere göre kısa devre akımı değerlerinin daha fazla olduğu uygulamalı olarak test edilmiştir. Bundan dolayı panellerin belirli periyotlarla temizlenmesinin büyük güçlü güneş enerjisi santrallerindeki elektrik üretimini önemli miktarlarda artıracağı hesaplanmıştır. Deneyler sonucu elde edilen veriler yapay sinir ağları ile modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of pollution on monocrystalline and polycrystalline PV panels on short circuit current and open circuit voltage was investigated by external experiments. Experiments were carried out under climate conditions in Hatay province for 210 days from October 2019 to May 2020. In the study, 2 pieces of 45 W power monocrystalline PV panels and 2 pieces of 50 W power polycrystalline PV panels were used. PV panels were placed in two groups as manuelly cleaned and uncleaned on the tile roof. One of the monocrystal and polycrystalline panels was cleaned manually for regular periods, while the others were not cleaned except rain. Short circuit current, open circuit voltage, panel surface temperature and radiation values were measured for each panel at certain times during the day, in the morning, at noon and in the evening. In addition, ambient temperature and humidity values were measured and recorded. Environmental factors have been found to affect the short circuit current of the panels, not significantly affecting the open circuit voltage. It has been practically tested that manually cleaned panels have higher short circuit current values than uncleaned panels. Therefore, it has been calculated that cleaning the panels periodically will significantly increase the electricity production in powerful solar power plants. The data obtained as a result of experiments are modeled with artificial neural networks.