Mesane Ürotelyal karsinomlu hastalarda p53, PTEN ve KAI-1 ekspresyonlarının, tümör derinliği, metastaz ve sağ kalım üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of p53, PTEN and KAI-1 expressions on tumor depth, metastasis and survival in patients with urothelial carcinoma of the bladder.
  1. Tez No: 636902
  2. Yazar: SERKAN YAŞAR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNSAL HAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET S.B. Ankara Dışkapı Y.B. Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 1999-2006 (1999-2005:SSK Ankara Eğitim Hatanesi) tarihleri arasında mesane tümörü tanısı ile radikal sistektomi, pelvik lenfadenektomi ve üriner diversiyon uygulanan 78 hastada transüretral rezeksiyon ve sistektomi materyallerinde p53, KAI-1 ve PTEN 'ekspresyon'larındaki değişikliğin tümör derinliği (invazyon düzeyi), metastaz ve sağ kalım üzerine etkisi incelendi. Hastalar iki gruba ayrıldı. Lenf nodu tutulumu olmayan ve izleminde uzak organ metastazı saptanmayan 44 hasta metastaz olmayan grup olarak adlandırıldı. Sistektomi anında lenf nodu metastazı saptanan 23 hasta ve lenf nodu tutulumu olmayıp izlemlerinde uzak organ metastazı saptanan 11 hasta metastaz olan grup olarak adlandırıldı. Hastaların transüretral rezeksiyon ve sistektomi materyallerinde p53, KAI1, PTEN ekspresyonları immünohistokimyasal yöntemlerle değerlendirildi. Lenf nodu metastazı saptanan grupta hastaların daha genç yaşta olduğu izlendi. Transüretral rezeksiyon materyallerinde p53 ekspresyonları incelendiğinde her iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Sistektomi materyallerine bakıldığında ise metastaz olan grupta %50 ve daha fazla ekspresyonun diğer gruba göre anlamlı olduğu gözlendi. Hastaların hem transüretral hem de sistektomi materyallerinde KAI1 ve PTEN ekspresyonları açısından her iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Sağ kalım üzerine etkiler incelendiği zaman, transüretral rezeksiyon materyalinde KAI1 ekspresyon yaygınlığı %5'in altında olan hastalarda genel sağ kalımda anlamlı bir azalma olduğu izlendi. p53 ve PTEN ekspresyonu için sağ kalımda istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Tümör derinliği (pTevre) üzerine etkiler incelendiği zaman, p53, KAI1 ve PTEN ekspresyonu için gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Mesane kanserinde lenf nodu veya uzak organ metastazı, sağ kalımı anlamlı bir şekilde azaltmaktadır. Bu hastaların önceden tespiti, tedavi ve izlemde değişikliklere neden olacaktır. Riskli hastalar tespit edilip daha erken tedavi başlanabilecektir. Gen tedavilerindeki gelişmelere paralel olarak metastazın önlenmesi için yeni hedefler saptanabilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of changes concerning the expression levels of p53, KAI1 and PTEN on the tumor invasion level, metastasis and the survival are investigated in this study. The study groups were the transurethral resection and cystectomy materials of the patients with transitional carcinoma who were applied the radical cystektomy, pelvic lymphadenectomy and urinary diversion between the years of 1999 and 2006 in Health Ministry Ankara Dışkapı Y.B. Training and Research Hospital. The patients were seperated in two groups, 44 patients with no lymph node and distant metastasis were grouped as 'nonmetastatic group'. 23 patients with lymph node metastasis during cystectomy operation and 11 patients with distant metastasis were grouped as 'metastatic group'. The expression levels of p53, KAI-1 and PTEN were assessed with immunohistochemical methods. The patients who had lymph node metastasis were observed to be younger than the others. There was no significant difference in p53 expressions in transurethral resection materials between the two groups. However in cystectomy materials, 50 % and the higher expression levels in metastatic group were statistically significant. There was no significant difference between the two groups in KAI-1 and PTEN expressions in both transurethral resection and cystectomy materials. In patients with lower rates than 5% of KAI1 expressions in transurethral resection materials had significant decrease in survival. This was not valid for p53 and PTEN. When the invasion levels of tumors (pT) were evaluated, there were no statistically meaningfull correlation regarding p53, KAI-1 and PTEN stainings between the two groups. In bladder carcinoma the presence of lymph node and distant organ metastasis dramatically decrease the overall survival. The identification of these patiens as early as possible would effect their therapies and follow up intervals. In order to prevent metastasis new targets will be able to be determined with the improvement of genetic therapies.