Tuz Gölü'nden izole edilen arkelerin (halobacteriales: halobacteriaceae) filogenetik tür tanımlaması, karotenoidlerinin antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Phylogenetic identification of archaea (halobacteriales: halobacteriaceae) isolated from salt lake and antioxidant activity of their carotenoids
  1. Tez No: 636913
  2. Yazar: FEVZİYE IŞIL KESBİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJDET GÜLTEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Ankara, Konya ve Aksaray illerinin sınırları arasında bulunan Tuz Gölü'nün farklı noktalarından alınan tuz numunelerinden izole edilen halofilik arke suşlarının karotenoidlerinin belirlenmesi ve karotenoidlerinin sahip olduğu antioksidan aktivitelerin belirlenmesi amaçlanmıştır. MAM JCM 168 besiyerinde kültüre edilen halofilik arke suşlarının antibiyotik duyarlılık testleri, biyokimyasal ve filogenetik analizler ile tür teşhisleri gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre 7 farklı halofilik arke suşu % 98 ve üzeri benzerlik oranıyla Halorubrum lipolyticum JCM 13559, Halorubrum sodomense JCM 8880, Halorubrum californiense FV-22B20, Haloarcula salaria HST01-2R, Halorubrum chaoviator DSM 19316, Haloterrigena thermotolerans PR5, Haloarcula japonica JCM 7785 olarak tespit edilmiştir. Türlerin sahip olduğu majör karotenoid all-trans bakterioruberin olarak belirlenmiş ve bakterioruberin izomerlerinin yanısıra likopen, β-karoten ve IDR gibi farklı karotenoid tiplerine de rastlanmıştır. Türlerden ekstrakte edilen karotenoidlerin antioksidan aktiviteleri DPPH radikal süpürme metoduyla analiz edilmiş ve türlere ait IC50 değerleri H. lipolyticum JCM 13559, H. sodomense JCM 8880, H. californiense FV-22B20, H. salaria HST01-2R, H. chaoviator DSM 19316, H. thermotolerans PR5, H. japonica JCM 7785 için sırasıyla; 2,601 µg/mL; 0,904 µg/mL; 1,007 µg/mL; 1,927 µg/mL; 1,402 µg/mL; 1,284 µg/mL ve 1,474 µg/mL olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the carotenoids of the halophilic archaea strains isolated from the salt samples, which are located between the borders of Ankara, Konya and Aksaray, and to determine the antioxidant activities of carotenoids. Antibiotic susceptibility tests, biochemical and phylogenetic analysis of halophilic archaea strains cultured on MAM JCM 168 medium were carried out. According to the results of the analysis, 7 different halophilic archaea strains has been identified as Halorubrum lipolyticum JCM 13559, Halorubrum sodomense JCM 8880, Halorubrum californiense FV-22B20, Haloarcula salaria HST01-2R, Halorubrum chaoviator DSM 19316, Haloterrigena thermotolerans PR5 and Haloarcula japonica JCM 7785 with 98 % and above similarity ratio. The major carotenoid of the species has been identified as all-trans bacterioruberin and different carotenoid types such as lycopene, β-carotene and IDR have been found in addition to the bacterioruberin isomers. The antioxidant activities of carotenoids extracted from the species were analyzed by the DPPH radical scavenging method and IC50 values of the species were 2,601 µg / mL; 0,904 µg / mL; 1,007 µg / mL; 1,927 µg / mL; 1,402 µg / mL, 1,284 µg / mL and 1,474 µg / mL for H. lipolyticum JCM 13559, H. sodomense JCM 8880, H. californiense FV-22B20, H. salaria HST01-2R, H. chaoviator DSM 19316, H thermotolerans PR5 and H. japonica JCM 7785, respectively.