Yeşil alanlara ilişkin yaşam kalitesinin mahalle-toplu konut ölçeklerinde karşılaştırılmalı analizi: Küçükçekmece ilçesi
Comparative analysis of life quality related to green areas in neighborhood-mass housing scales: Kuçukçekmece district
  1. Tez No: 636924
  2. Yazar: BEYZA BAHADIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER KART AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Yaşam kalitesi kavramı, toplumların yaşam standartlarını ölçmek amacıyla sosyal değerlerin ve yaşam standartlarının karşılaştırılıp değerlendirilmesiyle ortaya çıkan bir yaklaşımdır. Mahalle ve toplu konutlar; insanların etkileşim içinde olduğu konut biçimlerinin, kullanıcı gereksinim ve eğilimlerinin karşılandığı yerlerdir. Kentsel çevrelerin mekansal ve işlevsel bir bileşeni olan yeşil alanlar çevresel, fiziksel, toplumsal boyutlarda ve sağlık boyutunda yaşam kalitesinin önemli ölçütlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, değişen yaşam şartlarıyla kullanıcıların da değişen tercihlerini ortaya çıkarmak, yaşam kalitesi ve kullanıcı memnuniyeti çalışmalarına farklı bir bakış açısıyla yaklaşmak, yaşam kalitesi ile açık yeşil alanlar arasındaki ilişkinin irdelenmesiyle mahalle ve toplu konut ölçeklerindeki güncel durumu ortaya koymak ve yaşam kalitesinin artmasına katkı sağlayacak ve açık yeşil alanların gerekli standartlarda olmasını sağlamak amacıyla geliştirilebilecek önerileri belirlemek hedeflenmiştir. Bu çalışma kapsamında ilk aşamada mahalle ve toplu konutlarda, yaşam kalitesi ve açık yeşil alanlar üzerine literatür araştırmaları yapılmıştır. Seçilen konut alanlarında kullanıcıların açık ve yeşil alanlara ilişkin yaşam kalitesi standartları doğrultusunda görüş ve önerilerin belirlenmesine yönelik anketler yapılmıştır. Yaşam kalitesi kriterleri doğrultusunda çalışma alanının bu standartların ne kadarını sağladığına ve talepleri karşılama durumuna bakılmıştır. Çalışma sonucunda açık ve yeşil alanların, yaşam kalitesini çevresel, rekreasyonel, sağlık ve sosyal etkenler gibi birçok yönden etkilediği görülmüştür. Mahalle ve toplu konutlar karşılaştırıldığında konut çevresi memnuniyeti, parklardan memnuniyet, yeşil alanlardan memnuniyet ve sosyal çevre memnuniyeti düzeylerinin toplu konutlarda daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yeşil alan kullanımı ve farkındalığı da toplu konutlarda daha fazladır. Kriterler kapsamında araştırılan tüm memnuniyet düzeylerinin yeşil alan kullanımını ve sosyal çevre memnuniyetini etkilediği ve yaşam kalitesinin artmasında etkili oldukları çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of quality of life is an approach that emerges by comparing and evaluating social values and life standards in order to measure the life standards of societies. Neighborhood and mass housing; forms of housing where people interact, are places that fulfill user needs and trends. Green areas, which are a spatial and functional component of urban environments; physical, social and health affairs and are therefore considered as one of the important criteria of quality of life. In this study, uncovering the changing preferences of users with changing life conditions, approaching the quality of life and user satisfaction studies with a different perspective, examining the relationship between quality of life, open green areas by revealing the current situation in neighborhood and mass housing scales and contributing to the increase of quality of life and the aim is to determine the recommendations that can be developed in order to ensure that they meet the required standards. In the first step of this study, literature researches were performed on quality of life and open green areas in neighborhoods and mass housing units. Surveys were conducted to determine the opinions and suggestions of the users in the selected residential areas related to quality of life standards of the users regarding the open and green areas. In accordance with the quality of life criteria, the extent to which the working area meets these standards and the status of meeting the demands were studied. As a result of the study, it was found that open and green areas affect the quality of life in many ways such as environmental, recreational, health and social factors. When neighborhoods and mass housing are compared, it has been concluded that the levels of contentedness of residential environment, contentedness from parks, contentedness from green areas and social environment contentedness are higher in mass residences. Green areas use and awareness is also higher in mass housing. It has been found out that all contentedness levels investigated within the extent of criteria affect green areas use and social environment contentedness and are effective in increasing the quality of life.