Okul öncesi yaş grubu obstetrik brakiyal pleksus paralizili çocuklarda vücut yapı ve fonksiyonların aktivite ve katılım üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of body structure and functions on activity and participation in pre-school age group children with obstetric brachial plexus paralysis
  1. Tez No: 636938
  2. Yazar: KIVANÇ DELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNTAZE KEREM GÜNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Obstetrik Brakiyal Pleksus Paralizisi (OBPP), doğum sırasında brakiyal pleksusa katılan sinir köklerinin veya brakiyal pleksus içerisinde yer alan sinirlerin yaralanması ile gelişen klinik tablodur. OBPP'de kas kuvveti, eklem hareketleri gibi vücut yapı ve fonksiyonlarıyla ilgili birçok araştırma olmasına rağmen OBPP'nin farklı yaralanma tiplerinin aktivite ve katılım kısıtlılıklarına ait çok az bilgi bulunmaktadır. Çalışmamızın amacı okul öncesi yaş grubunda OBPP'nin farklı yaralanma tiplerinin ICF (İşlevselliğin Yetiyitiminin ve Sağlığın Uluslararası Sınıflandırılması) kapsamında vücut yapı ve fonksiyon, aktivite ve katılım alanlarını ayrıntılı olarak incelemek; bununla birlikte vücut yapı ve fonksiyon özelliklerinin aktivite ve katılım düzeyi üzerindeki önem büyüklüklerini tespit etmekti. Çalışmaya 44 – 77 ay yaş aralığına sahip, 112 OBPP'li çocuk ve ailesi dahil oldu. Çocuklar Narakas Tipleri göz önüne alınarak 4 grupta incelendi: Grup 1, Narakas Tip 1 (n=7); Grup 2, Narakas Tip 2a (n=45); Grup 3, Narakas Tip 2b (n=46); Grup 4, total pleksus yaralanmasını ifade eden Narakas Tip 3 ve Tip 4'ten (n=14) oluştu. Çalışma kapsamında Mallet Skalası, omuz ve dirsek eklemine yönelik aktif ve pasif eklem hareketi ölçümleri, Raimondi El Fonksiyonları Skalası, Stereognozis, Brakiyal Pleksus Sonuç Ölçümü (Brachial Plexus Outcome Measure - BPOM) ve Pediatrik Veri Toplama Arac (Pediatric Outcome Data Collection Instrument - PODCI) değerlendirmeleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Obstetric brachial plexus palsy (OBPP) is a clinical condition that occurs as a result of an injury to the nerves and/or roots of the brachial plexus (BP) during delivery. Although there are lots of studies investigating body structures and function, such as muscle strength and range of motion, there are few studies investigating activity and participation restrictions in different types of OBPP. The aim of the study was to investigate body structure, function, activity and participation domains according to International Classification of Functioning, Disability and Health in preschool aged children with different types of OBPP, and also determine significance level of impact of the body structure and function on activity and participation levels. One hundred twelve OBPP children aged between 44-77 months and their parents were included in this study. The children were investigated based on their Narakas types: Group 1, Narakas type 1 (n=7); Group 2, Narakas type 2a (n=45); Group 3, Narakas Type 2b (n=46); Group 4, Narakas Type 3 and 4, representing total plexus palsy, (n=14). Mallet classification, Raimondi hand classification were used; shoulder and elbow active and passive joint movements and stereognosis were evaluated, brachial plexus outcome measure (BPOM), and paediatric outcome data collection instrument (PODCI) were used.