Mevsimlik tarım işçilerinde barınma sorunlarına yönelik analiz çalışması: (Ankara-Polatlı) Sarıoba Mahallesi'nin incelenmesi
Analysis study for housing problems of seasonal agricultural workers: (Ankara-Polatlı) researching of sarioba district
- Tez No: 636939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NUR OZANÖZGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Mevsimlik tarım işçileri, bütün dünya ülkelerinde tarım sektörünün vazgeçilmez aktörleridir. Belirli dönemlerde çoğunlukla aileleri ile birlikte yaşam alanlarını terk ederek çalışma alanlarına göç eden mevsimlik tarım işçilerinin barınma sorunları, yaşadıkları birçok sorun arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Mevsimlik tarım işçi ve ailelerinin barınma sorunlarına, ekolojik dengeleri de koruyarak sürdürülebilir çözümler üretmek önemli bir sorundur. Bu çalışmanın temel amacı, mevsimlik tarım işçilerinin yaşadıkları sorunları incelemek, eko-tasarım ilkelerini de göz önünde tutarak sorunun çözümüne yönelik uygulanabilir ve sürdürülebilir önerilerde bulunmaktır. Araştırma için Ankara ilinin Polatlı ilçesinde mevsimlik tarım işçilerinin barınma sorununa kalıcı bir çözüm üretmek üzere inşa edilen Sarıoba yerleşkesi seçilmiştir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmada, yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile veri toplanmış, ayrıca ilgili kurum ve kuruluşlardan yerleşke ile ilgili bilgilere ulaşılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme yönteminde yerleşke müdürü, planlamalarda da bulunan makine mühendisi, inşaat teknikeri, bölgenin eski muhtarı ve mevsimlik işçi çavuşu olmak üzere beş kişi ile görüşme yapılmıştır. Araştırma sonucunda mevsimlik tarım işçilerinin barınma koşullarının büyük çoğunlukla sağlıksız olduğu, tarım işçi ailelerinin çok fazla çocukları olduğu ve bu çocukların eğitim düzeylerinin düşük olduğu, işçilerin temel gelir kaynaklarının mevsimlik tarım işçiliği olduğu ve gelirlerinin çok düşük olduğu, ailelerin geleneksel yaşam biçimlerini korumaya çalıştıkları, Sarıoba yerleşkesinin işçilere ve ailelerine sağlıklı bir barınma ortamı sağladığı, sağlık, ibadet, eğitim ve sosyal konularda ihtiyaçları karşılayacak donanımlara sahip olduğu, barınma ortamlarının aile mahremiyetini koruyacak şekilde tasarlandığı tespit edilmiş, buna karşılık ekolojik tasarım kriterlerinin göz önüne alınmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Seasonal agricultural workers are indispensable actors of the agricultural sector in all countries of the world. Housing problems of seasonal agricultural workers who migrate to their workplaces, often leaving their living quarters with their families at specific times, rank first among many problems they face. Producing sustainable solutions to the housing problems of seasonal agricultural workers and their families by protecting ecological balances is an important issue. The main purpose of this study is to examine the problems experienced by seasonal agricultural workers and to make feasible and sustainable suggestions for the solution of the problem by considering the principles of eco-design. Sarıoba premises in Polatlı district of Ankara province, which was built to produce a permanent solution to the housing problems of seasonal agricultural workers, was selected for the research. In the study in which qualitative research method was used, data was collected by semi-structured interview method, and information about the premises was obtained from the relevant institutions and organizations. In the semi-structured interview method, five people were interviewed: the premises manager, the mechanical engineer who was also involved in the planning, the construction technician, the former headman of the region and the seasonal worker sergeant. As a result of the research, the housing conditions of seasonal agricultural workers are mostly unhealthy, families of agricultural workers have too many children and their education level is low, workers' basic income sources are seasonal agricultural work and their income is very low, families try to protect their traditional lifestyles. Sarıoba premises provides a healthy shelter environment for workers and their families, it has the equipment to meet the needs in health, worship, education and social issues, and shelter environments have been designed to protect family privacy. On the contrary, ecological design criteria have not been taken into consideration.