Seçici lazer ergitme yöntemi ile Ti-6Al-4V ELI alaşımından üretilen farklı kafes yapıların yapısal-mekanik özelliklerinin deneysel ve teorik olarak incelenmesi
An experimental and theoretical investigation of the structural-mechanical properties of different lattice structures produced by selective laser melting method from Ti-6Al-4V ELI alloy
  1. Tez No: 636958
  2. Yazar: İLYAS HACISALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışmada, eklemeli imalat (Eİ) tekniklerinden seçici lazer ergitme (SLE) yöntemi ile Ti-6Al-4V ELI alaşımı kullanılarak, havacılık ve medikal alanlarda ihtiyaç duyulan ağırlığı azaltılmış, kontrollü poroziteye sahip, periyodik tekrarlı kafes yapıların üretimi için gereken lazer parametrelerinin belirlenmesi ve farklı kafes yapıların planlanan porozite değerleri için elde edilecek mekanik özelliklerinin deneysel ve numerik olarak incelenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: SLE yönteminde üretim parametrelerinin iç yapıdaki etkilerinin deneysel olarak belirlenmesi, optimum üretim parametreleri ile üretilen numunelerin mekanik özelliklerinin geleneksel yöntemlerle üretilmiş numunelerle karşılaştırılması ve kafes yapılarına ait mekanik özelliklerin statik şartlar altında belirlenerek numerik sonuçlarla karşılaştırılması olmak üzere üç temel yöntem aşaması takip edilmiştir. Bulgular: Çalışmada, eriyik havuzları arasında temasın engellenmesine sebep olan aşırı yana kayma değerlerinin yapı içerisinde ergimemiş bölgeler oluşturarak doluluk oranında ve buna bağlı olarak mekanik özelliklerde düşüşe sebep olduğu belirlenmiştir. Numerik çözümlerden elde edilen sonuçların en fazla % 7,7 hata ile optimum üretim parametreleri kullanılarak üretimi gerçekleştirilen kafes yapılara ait deneysel mekanik özellik sonuçlarına yakınsadığı tespit edilmiştir. Sonuç: Tez kapsamında yapılan çalışmalarla, SLE yöntemi kullanılarak toz formundaki Ti-6Al-4V ELI alaşımı malzemeden elde edilecek kafes yapısına sahip nihai bir ürünün optimum üretim parametrelerinin belirlenebilmesi için deneysel ve numerik bir metodoloji oluşturulmuştur. Gözenekli kafes sistemlerinde numerik çözümler için model kurulumu gerçekleştirilmiş ve bu model deneysel olarak doğrulanmıştır. Deneysel sonuçlardan elde edilen malzeme özelliklerinin, numerik modellerde uygulanması ile gerçek test sonuçlarına oldukça yakın değerlerin elde edildiği tespit edilmiştir. Kafes sistemleri arasında ELMAS sistemin uygulanan yük altında tümü ile deformasyona katılarak kayma kırılması ile hasara uyradığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Reduced weight and periodic repetitive lattice structures with controlled porosity are required in the fields of aviation and medicine. In this study, it was aimed to determine the optimum parameters required for the production of such structures, when Ti-6Al-4V ELI alloy is the choice of powder material in selective Laser Melting (SLM), one of the additive manufacturing (AM) technology. Besides, it was aimed to investigate and compare the mechanical properties of various lattice structures to be obtained for the planned porosity values, both experimentally and numerically. Method: Three basic steps were followed throughout the study. First, the effects of SLM production parameters on the internal structure were determined experimentally, and then the mechanical properties of the samples obtained with optimum SLM parameters were compared with the samples produced by conventional methods. Finally, the mechanical properties of the lattice structures were determined under static conditions and compared with the numerical results. Results: It was observed that excessive hatch distance values between the melt pools caused inhibition of contact. It was determined that these regions did not melt in the structure and caused an increase in porosity rate and a significant decrease in mechanical properties accordingly. Numerical solutions converged with a maximum of 7,7% error with the experimental results obtained from the lattice structures produced using optimum parameters. Conclusion: An experimental and numerical methodology was successfully created and the optimum production parameters for a final product with a lattice structure to be obtained from the Ti-6Al-4V ELI alloy powder by using the SLM method were determined. Furthermore, a model has been established for the numerical solutions of porous lattice structures and this model has been experimentally verified. Values extremely close to the real test results were achieved when the material properties obtained from the experimental results were applied in numerical models. Among the investigated lattice structures, it was determined that the diamond lattice was damaged by shear fracture failure incorporating whole structure into deformation under the applied load.