Kentsel biyolojik arıtma tesisi arıtılmış suyunun yonca (Medicago sativa L.)'nın nodül teşekkülü ile ağır metal ve bitki besin elementleri üzerine etkisi
The effect of wastewater treatment plant water on the nodulation and nutrients in alfalfa plants (Medicago sativa L.)
  1. Tez No: 636960
  2. Yazar: FATİH YAĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖSMETULLAH ARVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Artılmış arıtma suyunun farklı oranlarının yoncanın (Medicago sativa L.) Bilensoy çeşidinin nodül gelişimi, agronomik verileri, bitki ve topraktaki bitki besin elementleri ve ağır metal içeriğine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, saksı denemesi olarak tesadüf parselleri deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütüldü. Kontrol parseline %100 saf su uygulandı. Arıtılmış arıtma suyu % 25 atıksu + % 75 saf su, % 50 atıksu + % 50 saf su ve %75 atıksu + %25 saf su oranlarında uygulandı. Uygulamalar ile aktif nodül sayısı önemli seviyede azalırken, bitki çıkış sayısı, deneme sonunda ortamdan çekilme sayısı, yaş ve kuru ağırlığı (g/bitki) ile kök yaş ve kuru ağırlığının (g/bitki) etkilenmediği belirlendi. Otun P, K, Mg, Ca, Cu, Zn, Fe, Na, Co, Mo içeriği etkilenmedi, yalnızca Mn içeriğini etkisi önemli oldu. Otun Al ve As içeriğinde meydana gelen azalış ile Cd içeriğinde meydana gelen artış önemli oldu. Otun Cr, Ni, Pb ve Se konsantrasyonu etkilenmedi. Arıtma suyu uygulamaları kökün K, Mg, Ca, Cu, Zn, Fe ve Co bitki besin elementleri konsantarsyonunu etkilemedi. Ancak kökün Mn konsantarsyondaki artışı ile Mo konsantrasyonundaki azalması önemli oldu. Arıtma suyu toprağın pH, organik madde, nitrat, sülfat ve kireç içeriğine etkisi olmazken, EC'ine etkisi önemli oldu. Na dışında toprağın incelenen makro, mikro ve ağır metal içerikleri etkilenmedi. Genel olarak toprağın makro ve mikro besin elelmentleri ile ağır metal konsantrasyonları sayısal olarak azaldı. Nodül olşumunu engellemesi ve Na konsantrasyonunu arttırması nedeniyle, kentsel arıtılmış suyun yonca bitkisi sulamasında kullanılması önerilmemektedir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to investigate the effects of different rates of treated watewater on the nodule development, agronimic properties, plant nutrients and heavy metal content of Bilensoy cultivar of alfalfa (Medicago sativa L.). The study was carried out with three replications in randomized plots, as a pot experiment. 100% pure water was applied to the control plot. Treated wastewate was applied at the rates of 25% wastewater + 75% pure water, 50% wastewater + 50% pure water and 75% wastewater + 25% pure water. While the number of active nodules decreased significantly with wastewater applications, the number of plant emergence, the number of withdrawals at the end of the trial, the green and dry weight (g / plant) and the root wet and dry weight (g / plant) were not affected. The P, K, Mg, Ca, Cu, Zn, Fe, Na, Co, Mo content of the herbage was not affected, only Mn content of herbage was effected significantly. The decrease in the Al and As content of the herbage and the increase in the Cd were significant. The Cr, Ni, Pb and Se concentrations of the herb were not affected. However, the increase in root concentration in Mn and the decrease in Mo concentration were significant. While treatment water has no effect on soil pH, organic matter, nitrate, sulfate and lime content, its effect on EC was significant. Other than Na, the macro, micro and heavy metal contents of the soil examined were not affected. In general, macro and micronutrient elelments and heavy metal concentrations of the soil decreased numerically. Urban treated wastewater is not recommended for use in alfalfa irrigation, as it prevents nodule formation and increases Na concentration.