Evsel/endüstriyel atıksu arıtma tesislerinde iş güvenliği
Occupational safety in domestic/industrial wastewater treatment plants
- Tez No: 636961
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde sanayileşme, küresel ısınma, kuraklık ve hızla artan nüfus yoğunluğu gibi çeşitli nedenlerden dolayı su kaynakları giderek tükenmektedir. Günlük yaşantımızın vazgeçilmezi olan su ayrıca dünyada ve ülkemizde sanayi alanlarının neredeyse tümünün üretim aşamasında önemli ve büyük rol oynamaktadır. Devletlerin ilgili kanun ve yönetmelikleri kapsamında su kaynaklarının azalmasını önlemek amacıyla belediyeler, sanayi bölgeleri ve ilgili sanayi kuruluşlarında atıksu arıtma tesislerinin kurulması ve işletilmesi zorunlu hale getirilerek bu sayede arıtılmış suların tekrar kullanılması hedeflenmiştir. Türkiye'de son yıllarda şehirlerde, sanayi bölgelerinde ve ilgili sanayi kuruluşlarında evsel ve/veya endüstriyel atıksu arıtma tesislerinin sayısı hızlı bir şekilde artmaya devam etmektedir. Gün geçtikçe artan sanayileşmeye bağlı olarak iş sağlığı ve güvenliği konusu da önemli bir hal almıştır. Fabrika, tesis ve ofis ortamlarında meydana gelen iş kazaları, meslek hastalıkları, ölümlerin önüne geçilmesi amacıyla iş sağlığı ve güvenliği konusunda kamu ve özel sektör tarafından gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Atıksu arıtma tesisleri de çalışma şartları ve ortamları sebebiyle iş kazaları ve çeşitli hastalıkların oluşabileceği riskli yerlerdendir. Bu çalışmada, günümüzde su kaynaklarının azalması sebebiyle önemi giderek artan atıksu arıtma tesislerinde iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının uygulanması incelenmiş, dünyadaki ve ülkemizdeki atıksu arıtma tesislerinde meydana gelen iş kazaları araştırılmış ve özel bir firmanın atıksu arıtma tesisinin risk analizi çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, water resources are increasingly depleted due to various reasons such as industrialization, global warming, drought and rapidly increasing population denstiy. Water, which is indispensable for our daily life, also plays an important and great role in the production phase of almost all of the industrial areas in the world and in our country. In order to prevent the reduction of water resources under the relevant laws and regulations of the states, it is aimed to establish and operate wastewater treatment plants in municipalities, industrial zones and related industrial institutions and thus aiming to reuse the treated water. In recent years in Turkey, the number of domestic and/or industrial wastewater treatment plants in cities, industrial zones and related industrial organizations continues to increase rapidly. Depending on the increasing industrialization, the issue of occupational health and safety has also become important. In order to prevent occupational accidents, occupational diseases and deaths in factory, plant and office environments, necessary studies are carried out by the public and private sectors on occupational health and safety. Wastewater treatment plants are also risky places where occupational accidents and various diseases can occur due to their working conditions and environment. In this study, the implementation of occupational health and safety studies in wastewater treatment plants, whose importance is increasing due to the decrease in water resources, has been investigated, work accidents occuring in wastewater treatment plants in the world and in our country have been investigated and risk analysis study of a wastewater treatment plant of a private company has been conducted.