Arıtma tesislerinde iş sağlığı ve güvenlik yönetimi
Occupational health and safety management in treatment plants
- Tez No: 644938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN AYMAN ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye'de gün geçtikçe atıksu arıtma tesislerinin sayıları artmaktadır. Evsel, endüstriyel ve pilot ölçekli atıksu arıtma tesisleri; fiziksel yapıları ve çalışma şartlarından dolayı önlemler alınmadığında, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının yaşanabileceği ortamlardır. Bu tez kapsamında, Bursa'nın çeşitli bölgelerinde işletilen ve farklı ünitelere sahip atıksu arıtma tesisi çalışanlarına anket uygulanarak, İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında mevcut tesisler değerlendirilmiştir. İlgili anketler, farklı lokasyon, atıksu cinsi, arıtma üniteleri ve deşarj noktaları olan 10 adet atıksu arıtma tesisinin 54 çalışanına uygulanmış ve anket cevapları değerlendirilmiştir. Atıksu arıtma tesislerinde oluşabilecek kazaları önlemek amacıyla söz konusu arıtma tesisleri incelenmiş ve yapılan anketlerle arıtma tesislerinde oluşabilecek riskler ortaya konulmuştur. Arıtma tesisi çalışanları ve yöneticileriyle görüşülerek ramak kala olayları, iş kazaları hakkında detaylı bilgi alınmış, alınan tedbirler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of wastewater treatment plants in Turkey has been increasing day by day. Domestic, industrial and pilot scale wastewater treatment plants are the environments where occupational accidents and occupational diseases can occur when precautions are not taken due to their physical structure and working conditions. Within the scope of the research, a questionnaire was applied to the employees of wastewater treatment plants operated in different regions of Bursa and having different units and in order to evaluate the existing facilities within the scope of Occupational Health and Safety. Related questionnaires were applied to 54 employees of 10 wastewater treatment plants with different locations, type of wastewater, treatment units and discharge points. The questionnaire responses were evaluated. In order to prevent accidents in wastewater treatment plants, the mentioned treatment plants were examined and the risks that may occur in treatment plants were revealed by the surveys. Workers working in treatment plants were interviewed about near-miss incidents was received about incidents and occupational accidents. Necessary measures were proposed based on the results of the study.