Kurtalan (Siirt) ekolojik koşullarında yetiştirilen M9 anacı üzerine aşılı bazı standart elma çeşitlerinin performanslarının belirlenmesi
Determination of the performances of some standard apple varieties grafted on M9 rootstock grown in kurtalan (Siirt) ecological conditions
  1. Tez No: 636964
  2. Yazar: HEDİYE CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN YAVİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, Kurtalan (Siirt) ekolojik şartlarında elma üretiminde yagın olarak kullanılan M9 bodur anacı üzerine aşılı; Buckeye Gala, Granny Smith, Golden Clon B, Jeromine, Fuji ve Pink Lady elma çeşitlerinin performanslarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada; elma çeşitlerinin fenolojik, morfolojik, pomolojik, kimyasal özellikleri ile meyve ve sürgün gelişimleri incelenmiştir. Çeşitlerin çiçeklenme periyodu 23 Mart (Buckeye Gala) ile 31 Mart (Fuji), 12 Nisan (Buckeye Gala) ile 15 Nisan (Granny Smith), hasat ise 19 Ağustos (Buckeye Gala) ile 10 Kasım (Pink Lady) arasında değişiklik göstermiştir. Çeşitler arasında ağaç başına verim 1.55±0.13 kg ile fuji çeşidi ve 2.77±0.03 kg ile Jeromine çeşidi tespit edilmiştir. İncelenen çeşitlerin meyve ağırlığı 103.7±4.93 g (Buckeye Gala) ile 186.89±7.41 g (Fuji) arasında, meyve eni 62.23±1.5 mm (Buckeye Gala) ile 74.15±0.9 mm (Fuji) arasında, meyve boyu 53.84±0.9 mm (Buckeye Gala) ile 68.92±1.26 mm (Golden Clon B) arasında ve meyve eti sertliği ise 8.27±0.55 lb (Fuji) ile 11.01±0.18 lb (Granny Smith) arasında olduğu tespit edilmiştir. Çeşitlerin pH değeri 3.73±0.03 (Granny Smith) ile 4.47±0.12 (Buckeye Gala) arasında, suda çözünebilir kuru madde miktarı %14.25±0.42 (Granny Smith) ile %16.48±0.5 (Golden Clon B) arasında ve titre edilebilir asit miktarı ise %0.21±0.01 (Golden Clon B) ile %0.68±0.03 (Granny Smith) arasında tepit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine performance off apple varieties such as Buckeye Gala, Granny Smith, Golden Clon B, Jeromine, Fuji and Pink Lady fertilized on M9 Scrub rootstock which is widely used in apple production under Kurtalan ecological conditions. In this study; Besides the Phenological, morphological, pomological, chemical properties of apples varieties, fruit and shoot development of them were examined. According to the results obtained, the begining of flowering waries between 23 March (Buckeye Gala) and 31 March (Fuji), 12 April (Buckeye Gala) and 15 April (Granny Smith), while the begining of harvest varies between 19 Auğust (Buckeye Gala) and 10 November (Pink Lady). In the cultivars, yield per tree was determined as 1.55±0.13 kg Fuji variety and 2.77±0.03 kg Jeromine variety. It is determined that fruit weight is between 103.7±4.93 g (Buckeye Gala) and 186.89±7.41 g (Fuji), fruit width is between 62.23±1.5 mm (Buckeye Gala) and 74.15±0.9 mm (Fuji), fruit length is between 53.84±0.9 mm (Buckeye Gala) and 68.92±1.26 mm (Golden Clon B) and fruit hardness is between 8.27±0.55 lb (Fuji) and 11.01±0.18 lb (Granny Smith). It is concluded that the pH value is between 3.73±0.03 (Granny Smith) and 4.47±0.12 (Buckeye Gala), the amount of water soluble dry matter is between %14.25±0.42 (Granny Smith) and %16.48±0.5 (Golden Clon B) and the amount of titratable acid is between %0.21±0.01 (Golden Clon B) and %0.68±0.03 (Granny Smith).