Heteroatom içeren perilen diimid moleküllerinin sentezi ve fotofiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the synthesis and photophysical properties of perilene diimide molecules containing heteratom
  1. Tez No: 636991
  2. Yazar: RAMAZAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL HAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez çalışmasında, 3 farklı perilen diimid molekülünün sentezi gerçekleştirildi. Diimid oluşturmak için kullanılan amin bileşikleri; 1-izobütil 1H-benzimidazol-2-amin, 1-propil 1H-tetrazol-5 amin ve N-(3-Aminopropil)morfolin dir. Moleküllerin karakterizasyonu FT-IR, 1H NMR, UV-Vis kullanılarak yapıldı. Kullanılan amin bileşikleri heteroatom içermektedir. Genel olarak perilen diimid moleküllerinin çözünürlük problemleri bulunmaktadır. Sentezlenen perilen diimid bileşiklerinde 1-izobütil 1H-benzimidazol-2-amin ve N-(3-Aminopropil) morfolin ile elde edilen diimid moleküllerinin çözünürlüklerinin daha iyi olduğu görülmüştür. Sentezlenen 3 farklı perilen diimid türevlerinin absorpsiyon ve emisyon spektrumları alınmıştır. Fotofizikselözellikleri belirlenmiştir. Genel olarak perilen diimid molekülüne ait tipik absorpsiyon pikleri görülmüştür. B-PER molekülü için molar absorplama katsayısı 35600 l/moL-1.cm-1, T-PER molekülü için molar absorplama katsayısı 48100 l/moL-1.cm-1, M-PER molekülü için molar absorplama katsayısı 28400 l/moL-1.cm-1 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, synthesis of 3 different perylene diimide molecules was carried out. Amine compounds used to form diimide; 1-isobutyl 1H-benzimidazole-2-amine, 1-propyl 1H-tetrazole-5 amine and N- (3-Aminopropyl) morpholine. The characterization of the molecules is done by using FT-IR, 1H NMR, UV-Vis. The amine compounds used contain heteroatoms. Generally, perylene diimide molecules have solubility problems. Diimide molecules obtained with 1-isobutyl 1H-benzimidazole-2-amine and N- (3-Aminopropyl) morpholine were found to have better solubility in synthesized perylene diimide compounds. Absorption and emission spectra of the 3 different synthesized perylene diimide derivatives were taken. Photophysical properties were determined. Typically, typical absorption peaks of the perylene diimide molecule have been observed. Molar absorption coefficient for B-PER molecule 35600 l/moL-1.cm-1, molar absorption coefficient for T-PER molecule 48100 l/moL-1.cm-1, molar absorption coefficient for M-PER molecule It was calculated as 28400 l/ moL-1.cm-