Çeşitli anorganik maddeler yardımı ile parafinlerin renk ve kokularının giderilmesi
  1. Tez No: 7802
  2. Yazar: TÜREL ALPHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SARIKAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
-33- V. ÖZET Parafin içerisinde bulunan safsızlıklarm, azot, kükürt ve oksijen gibi hetero atom içeren organik maddeler oldukları ve bunların parafin bileşenini o» luşturan hidrokarbonların düşük molekül ağırlıkta olan kısmını temsil ettiği göz önüne alınarak, etüvde bir takım denemelerle tesbit edilen 55°C'lik sabit sıcak lıkta erimeye tabi tutulmuştur. Belli bir müddet son ra eriyen ve kalan parafinlerin gaz kromatografik in celemeleri yapıldığında, düşük molekül ağırlıklı para finlerin bir kısmının bu yolla uzaklaştırıldığı tes bit edilmiştir. Metal tuzlarının, hetero atom içeren hidrokarbonları bağlama yeteneğine sahip olduğu düşü nülerek ı parafin örnekleri
Özet (Çeviri)
-34- VI. SUMMARY Collected infornıations about the petroleum waxes have shown that impurities which including oxygen, nitrogen and sulphur are the low molecular weight hydrocarbon parts of the basic paraffin. Hence the temperature of the oven was adjusted to 55 *C and an amount of paraffin was melted and percolated through the paper. ' ^5 solutions of the percolated and remained paraffin samples in hexane were prepared and their gas chromatographic analyses were determined. The data from gas chromatography showed that a part of the low molecular weight paraffin waxes were removed. According to the literature observations in addition sodium alumina silicates(activated earth) some metal salts also show adduction ability to some organic molecules contained hteroatoms. For this reason silicates were mixed with metal salts and were treated with paraffin samples then percolated. This treatment was carried out at 70"C. In. each case the $5 paraffin solution in hexane was prepared from the remained paraffin and analysed by the gas chromatography apparatus. In consequence of analyses we observed that the removing amount of impurities from paraffins were changed by differing the metal salts which were used. The comparing chromatograms show that the best result was obtained in the case of Ni(CH COO).