Misurata'da hava kalitesinin zamansal ve mekansal değişimi
Temporal and spatial variation of air quality in Misurata
- Tez No: 637030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ŞEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Çevre Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Environmental Engineering, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde dünya genelindeki en önemli sorunların başında çevre kirliliği ve özellikle de hava kirliliği gelmektedir. Günümüzde hava kirliliği o kadar ciddi boyutlara ulaşmıştır ki dünya genelinde yaklaşık 8 kişiden 1'inin ölümüne neden olduğu tahmin edilmektedir. Hava kirliliğinin öneminden dolayı hava kirliliği bileşenlerinin hepsi insan sağlığı açısından oldukça önemlidir ve bundan dolayı özellikle nüfus yoğunluğu fazla olan bölgelerde hava kirliliği konusunda yapılan çalışmalar büyük önem taşır. Bu çalışmada da Libya'nın önemli kentlerinden birisi olan Misurata (Misrata)'da kış döneminde CO2, partikül madde ve gürültü kirliliğinin bölgesel ve dönemsel değişiminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Misurata (Misrata) kent merkezinde gerçekleştirilmiştir. Kent merkezinde belirlenen 7 farklı noktada 15 Kasım tarihinden itibaren şubat ayı sonuna kadar her üç günde bir ölçüm yapılmıştır. Ölçümler gün içerisinde beş farklı saat diliminde gerçekleştirilmiş ve CO2 konsantrasyonu (ppm), gürültü kirliliği (dB) ve 6 farklı boyutta partikül madde (adet) olmak üzere 8 kirlilik etmeni portatif ölçüm cihazları ile ölçülmüştür. Elde edilen veriler üzerinde yapılan analizler ile kirlilik parametrelerinin bölge bazında ay, zaman aralığı ve hafta içi durumuna göre değişimleri değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda bütün kirlilik parametreleri bakımından en temiz bölgelerin şehrin doğusunda yer alan sanayi bölgesi (B3) ve Al-Swehli çiftliğinin bulunduğu bölge (B4), genel olarak en kirli bölgelerin ise şehir merkezi ve şehir merkezindeki ana cadde (B1 ve B2) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the most important problems in the world are environmental pollution and especially air pollution. Air pollution has become so severe that it is estimated to cause the death of about 1 in 8 people worldwide. Because of the importance of air pollution, all components of air pollution are highly important for human health and therefore studies on air pollution particularly in densely populated areas are very important. This study aims to determine the regional and periodic changes in CO2, particulate matter and noise pollution during the winter period in Misurata (Misrata), one of the important cities of Libya. The study was conducted in the city center of Misrata. Measurements were made every three days from 15 November to the end of February at seven different points determined in the city center. The measurements were made in five different time periods during the day, and eight pollution factors were measured with portable measurement devices: CO2 concentration (ppm), noise pollution (dB), and six different sizes (pieces) of particulate matters. The changes in the pollution parameters by the month, time period, and weekday in each region were evaluated through analyses conducted on the obtained data. It was found out in the study that the cleanest areas in terms of all pollution parameters were the industrial zone in the east of the city (B3) and the Al-Swehli farm (B4) while the most polluted areas were the city center and the main street in the city center (B1 and B2).