Okul çağındaki serebral palsili ergenlerde fonksiyonel durumun ve yaşam kalitesinin belirlenmesinde ergen, ebeveyn ve fizyoterapist arasındaki uyumun incelenmesi
Investigation of agreement between adolescents, parents, physiotherapists in determining functional status and quality of life in adolescents with school age cerebral palsy
- Tez No: 637059
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNTAZE KEREM GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı SP'li ergenlerde çocuğun kendisi, aile ve fizyoterapistlerinin belirledikleri fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi değerleri arasındaki uyumun incelenmesiydi. Bu amaçla yaşları 11 ile 18 arasında değişen, iletişim ve bilişsel becerileri iyi seviyede olan 97 SP'li çocuk ve ebeveynlerinden biri ile çocukların fizyoterapi programını takip eden fizyoterapistleri çalışmaya dahil edildi. Ergenlerin fonksiyonel durumları, SP'li çocukların kaba motor, el becerileri, iletişim becerileri, yeme içme becerileri ve yürüme fonksiyonlarını sınıflandırabilmek için geliştirilen fonksiyonel sınıflandırma sistemleri kullanılarak değerlendirildi. Araştırma sırasında her katılımcı tek başına görüşmeye alındı. Ergenlerden kendilerini; aile ve fizyoterapistlerden de çocuğu en iyi ifade eden fonksiyonel seviyeyi seçmeleri istendi. Ayrıca çocuk, aile ve fizyoterapistlere, çocuğun yaşam kalitesini ölçmeleri için anket uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine agreement between the functional status and quality of life determined by children, family and physiotherapists in adolescents with CP. For this purpose, 97 children with CP, who were between 11 and 18 years of age and who had good communication and cognitive skills; and their parents and physiotherapists were included in this study. The functional status of adolescents was evaluated using functional classification systems developed to classify the children with CP using gross motor, manual skills, communication skills, eating and drinking skills and walking functions. During the research, each participant was interviewed alone. Functional classification systems and the differences between the levels of the classification systems were explained by the researcher physiotherapist.