Batı Afrika'daki eğitim kurumlarının mekânsal niteliklerinin eğitim sürekliliğine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of the spatial qualifications of the educational institutions in West Africa on the continuity of the education
- Tez No: 637058
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ IRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Birey olan insanın temel haklarının başlarında gelen eğitim hakkı evrenseldir. Günümüzde gelişmiş, gelişmekte olan ya da gelişmemiş ülkelerin tümündeki mevcut durumlar ve şartlar göz önüne alındığında, ne yazık ki bütün ülkelerdeki çocuklara eşit fırsatlar sağlanamamaktadır. Buna rağmen, belirli müfredatların uygulanması ve sonucunda iyi insanların yetişmesi adına mevcut eğitim yapıları üzerinde gerekli gelişim senaryoları ve destek hizmetlerinin geliştirilip uygulanmasıyla eğitim temel hakkı sağlanmış ve daha verimli yarınlara giden yol açılmış olacaktır. Öncelikle birinci bölümde problem tanımlanmış, çalışmanın önemi, amacı, kapsamı ve yöntemi anlatılmıştır. İkinci bölümde Batı Afrika coğrafyasından seçilen ülkelerinin seçilme nedenleri anlatılmıştır. Konuya hâkimiyet sağlanması amacıyla bölge mimarisi ve eğitim sistemi irdelenmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde mevcut eğitim kurumlarının fiziksel durumları, asgari mahal ölçüleri, iklimlendirme şartları, doğal ve yapay aydınlatma, tefrişat malzemeleri gibi alt başlıklarda incelenmiştir. Sonraki bölümlerde, tezin de konusunu oluşturan mekânsal niteliklerin iyileştirilmesi ve mimari düzenlemeler sonrasında yapılan anket ve mülakat sonuçları ile başarı performans grafik değerlendirmeleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The right to education, which is the beginning of the basic rights of the individual, is universal. Today, given the current circumstances and conditions in all developed, developing or underdeveloped countries, there are unfortunately no equal opportunities for each country's child. Nevertheless, with the development and implementation of the necessary development scenarios and support services on existing educational structures in the implementation of certain curriculums and as a result of the development of good people, the right to education will be provided and the path to more productive future will be opened. First of all in the first chapter problem determines and the purpose, the aim, the scope and the method of the study describes. In the second chapter, the reason for the selection of the countries selected from geography of West Africa are explained. Regional architecture and education system have been examined in order to provide subject dominance. In the third and fourth chapters, physical conditions of existing educational institutions; minimum space measurements, air conditioning conditions, natural and artificial lighting, furnishing materials are examined in sub-headings such as. In the next chapters, also the subject of the thesis, after the improving the physical attributes and architectural arrangements that results of the survey and the interview results, the performance graphs are evaluated.