İlaç-DNA etkileşimine dayalı elektrokimyasal biyosensörlerin tasarımı ve uygulamaları
Design and application of electrochemical biosensors based on drug-DNA interaction
  1. Tez No: 637060
  2. Yazar: AYLİN EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİCAN MUTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
DNA'nın ilaç, çevresel kirleticiler vb. bazı kimyasal maddelerle etkileştirilmesi ve geliştirilen yeni yöntemlerle bu etkileşimin incelenmesi, özellikle yeni ilaç tasarımı ve tayinine yönelik metotların geliştirilmesi açısından önemlidir. Bu çalışmada bir antikanser ilaç olan Bendamustin'in DNA ile etkileşimi, antioksidan madde varlığında ve yokluğunda incelenmiştir. Literatürde Bendamustin'in elektrokimyasal olarak tayinine ilişkin çalışma bulunmamaktadır. Bu tez kapsamında Bendamustin'in elektrokimyasal davranışı literatürde ilk kez belirlenmiş, ayrıca söz konusu antikanser ilacın DNA ile etkileşimi, bu etkileşime antioksidanların etkisi de literatürde ilk kez incelenmiştir. Kemoterapi gören kanser hastalarının tedavileri süresinde antioksidan içerikli takviye gıdalar ile beslenip beslenmemeleri gerektiği her zaman merak edilmiştir. Antioksidanların, antikanser ilaçların DNA ile etkileşimini etkilediği günümüzde bilinmektedir. Bu çalışmada 4 farklı antioksidan madde varlığında Bendamustin ile DNA etkileşimi incelenmiş ve antioksidanların, ilaç-DNA etkileşimini nasıl değiştirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The investigation of the interaction between DNA-drug, environmental pollutants, some chemicals and the determination of these interactions by the developed new methods is very important especially in terms of the development of the new methods based on the DNA-drug interaction. In this study, the interaction of DNA and anticancer drug, Bendamustine, was investigate in the presence and absence of antioxidant. There is no study in the literature regarding the electrochemical determination of Bendamustine. Within the scope of this thesis, the electrochemical behavior of Bendamustine was determined for the first time in the literature, and the interaction of the anticancer drug with DNA and the effect of antioxidants on this interaction were also examined for the first time in the literature. It has always been wondered whether cancer patients should take antioxidant supplements during their chemotherapy treatment. Now it is known, antioxidants may affect the interaction of anticancer drugs and DNA. In this study, DNA interaction with Bendamustine was investigated in the presence of 4 different antioxidant substances and it was determined how antioxidants changed drug-DNA interaction.