Eğitim düzeyinin, cinsiyetin, sosyal statünün ve giyim tarzının tecavüze ilişkin algılar üzerine etkisi
The Effect of educational level and sex of subjects, social status and attire of the victim on the perceptions toward rape
  1. Tez No: 63710
  2. Yazar: TARIK SOLMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada, tecavüz kurbanına ve saldırganına ilişkin algılar incelenmiştir. Araştırmada ele alman temel değişkenler, kurbanın sosyal statüsü, kurbanın giyim tarzı, deneğin eğitim düzeyi ve deneğin cinsiyetidir. Araştırma 160'ı ilkokul mezunu ve 160'ı üniversite mezunu olmak üzere 320 denekle yürütülmüştür. Her iki grupta da deneklerin yansı kız yansı erkektir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, tecavüze uğrayan bir kadının yer aldığı dört öykü kullanılmıştır. Bu öykülerin ilkinde, tecavüze uğrayan kadın sosyal statü açısından normal - giyim tarzı açısından açık, ikincisinde sosyal statü açısından normal - giyim tarzı açısından kapalı, üçüncüsünde sosyal statü açısından hayat kadım - giyim tarzı açısından açık ve son olarak dördüncüsünde sosyal statü açısından hayat kadını - giyim tarzı açısından kapalı olarak betimlenmiştir. Deneklerden, tecavüze uğrayan kurbanı ve tecavüzü gerçekleştireni saldırganı 5 basamaklı ölçekler üzerinde değerlendirmeleri istenmiştir. Elde edilen verilere 2x2x2x2 Faktörlü Deney Desenine uygun varyans analizi uygulanmıştır. Araştırma sonunda ortaya çıkan bulgular şöyledir: İlkokul mezunu denekler üniversite mezunu deneklerle karşılaştırıldığında kurbana daha fazla oranda suç yüklemişlerdir. Kurban kapalı giyimli olduğu durumdan ziyade açık giyimli olduğu durumda daha fazla oranda suçlu olarak algılanmıştır. Saldırgana yüklenen suç miktarı açısından bakıldığında, kızlar erkeklere oranla saldırgana daha fazla miktarda suç yüklemişlerdir. Üniversite mezunu denekler ilkokul mezunu deneklere oranla saldırgana daha fazla miktarda suç yüklemişlerdir. Tüm denekler, kurbanın açık giyimli olduğu durumdan ziyade kapalı giyimli olduğu durumda saldırgana daha fazla miktarda suç yüklemişlerdir. Saldırgana verilen yasal ceza miktarı açısından bakıldığında ise, kızların erkeklerden daha fazla oranda ceza verdikleri görülmüştür. Denekler, saldırgana, kurbanın açık giyimli olduğu durumdan ziyade kapalı giyimliuı olduğu durumda daha fazla miktarda ceza vermişlerdir. Kurbanın sosyal statü açısından normal ve giyim tarzı açısından açık giyimli olduğu koşulda, kızların, saldırgana, erkeklere oranla daha fazla miktarda ceza verdikleri görülmüştür. Erkekler, saldırgana, kurbanın sosyal statü açısından normal ve giyim tarzı açısından kapalı giyimli olduğu durumda, açık giyimli olduğu duruma oranla daha fazla miktarda ceza vermişlerdir. Kurbanın sosyal statü açısından hayat kadım ve giyim tarzı açısından kapalı giyimli olduğu durumda, kızlar, saldırgana, açık giyimli olduğu duruma oranla daha fazla miktarda ceza vermişlerdir. Yine, kurbanın sosyal statü açısından hayat kadını ve giyim tarzı açısından kapalı giyimli olduğu durumda, kızların, saldırgana, erkeklere oranla daha fazla miktarda ceza verdikleri görülmüştür. Elde edilen bulgular ilgili kaynakların ışığı altında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this research perceptions toward the victim and the aggressor of rape are analyzed. The basic variables of this research are; the social status and attire of the victim, the educational level and the sex of subject. The research has been completed with a total of 320 subjects; 160 of whom are primary school and 160 of whom are university graduates. In each of the groups half of the subjects are male and other halves are females. Four stories that describe the social status and the attire of the victim have been used as tools to gather information. These are; in terms of social status: normal and in terms of attire: provocative; in terms of social status: normal and in terms of attire: conservative; in terms of social status: prostitute and in terms of attire: provocative; in terms of social status: prostitute and in terms of attire: conservative. Subjects have evaluated the stimulative persons on a scale of 1 to 5. A variance analysis that is compatible with the 2x2x2x2 factored experiment design has been implemented to the data acquired. Following are the results of the research: In terms of the victim blaming; subjects who are primary school graduates when compared with the subjects with university degrees have found the victim guiltier. The victim was perceived guiltier when wearing provocative clothing as opposed to conservative clothing. In terms of the aggressor blaming; the females subjects have found the aggressor guiltier than the male subjects. University graduate subjects have found the aggressor guiltier than the subjects who are primary school graduates. All subjects have found the aggressor guiltier when the victim was wearing conservative clothing as opposed to provocative clothing. In terms of the legal action taken about the aggressor; it has been observed that the females have given more penalties. Subjects have given more penalties to the aggressor when the victim had conservative clothing as opposed to provocative clothing. It has been observed that the female subjects have given more penalties tothe aggressor than the male subjects in the case that the victim had a normal social status and provocative clothing. The male subjects have given more penalties to the aggressor where the victim had a normal social status and conservative clothing as opposed to provocative clothing. When the victim was a prostitute and had conservative clothing as opposed to provocative clothing, female subjects have given more penalties to the aggressor than the male subjects. Female subjects have given more penalties than the male subjects to the aggressor when the victim was a prostitute and was wearing conservative clothing The data acquired have been discussed in the light of the related sources.