Opera kostüm ve dekorunun resimle ilişkilendirilmesi
The Relation of dekor and costume in opera with painting
  1. Tez No: 63709
  2. Yazar: EMEL AKBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜ DOKAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Resmin opera kostüm ve dekoruna etkisi ile kostüm ve dekorun resme sağladığı olanakların araştırıldığı ve bu etkilerin sonucunda ortaya çıkan sorunların çözümü üzerine ele alınan çalışmalar da plastik öğelerle bireysel bir anlatım dili oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu genel yapı doğrultusunda Don Giovanni operasından yola çıkılarak resimle ilişkilendirilmeye gidilmiş, Mozart'ın Don Giovanni operasında müziğiyle betimlediği karekterlerden etkilenilerek portreler yapılmıştır.Tüm bunlara bağlı olarak biri çağdaş, diğeri klasik iki opera; La Serva ve Telefon adlı tek perdelik operaların dekor resimleri ele alınmıştır. Sonuçlandırılmış tüm çalışmalarda yüzey, renk ve kontur ilişkisi, dekoratif etkiler çıkış olarak kullanılmış olup tual üzerine akrilik, yağlıboya ve karışık tekniklerle uygulanmıştır. Birinci gruptaki resimler, Don Giovanni operasından yola çıkılarak oluşturulan çalışmalardır. İkinci grup çalışmalar fantastik bir anlayışla yola çıkılan konunun olmadığı resmin opera kostümüne katkısının araştırıldığı resimlerdir. Üçüncü grup resimlerde dekor resimleri yapılan sözü edilen iki operanın çalışmalarıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This report his been taken with the beginning of the research and the solutions of that the effects of the picture on opera costume and decor and that the effects of the cosmute and decor on the picture and a pictural language has been tried to be constituted with the plastic elements. Through this general structure, we have started with Don Giovanni opera and its effects on the picture and the characters of Don Giovanni opera have been taken to picture and carried on with two operas in one stage that are La Serva Padrona which is a classic and the Telephone which is a modern one, have been taken in hand and their decors have been prepared. Consequently, in all these works, the relation of surface, colour and contour and the decorative effects have been taken as a base; the oil painting, acrilic and various techniques have been used and their pictures have been moved to tuval. The pictures in the first gruop are inspired from Don Giovanni opera; the ones in second group are thought fantastically and the ones in the third group are the decor pictures of two operas mentioned above.