İnflamatuar bağırsak hastalığında entamoeba histolytica ve cytomegalovirus enfeksiyonu görülme sıklığı
Prevalence of entamoeba histolytic and cytomegalovirus infection in inflammatory bowel di̇sease
- Tez No: 637108
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE AKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: İBH teşhisi ve yönetimi, bazı enfeksiyonların İBH'nı taklit edebileceği ve yanlış tanıya götürebileceği için zor olabilir. Akut ameboik kolit inflamatuar barsak hastalığını taklit edebilir veya İBH üzerine de eklenebilip semptomların daha da kötüleşmesine sebep olabilir.1 Çeşitli çalışmalarda viral enfeksiyonların, özellikle de cytomegalovirüs (CMV) enfeksiyonunun, inflamatuar bağırsak hastalığının başlangıcı ve şiddetlenmesiyle ilişkili olduğu, kötü prognozu işaret ettiği, toksik megakolon prevalansını ve cerrahi müdahale risklerini arttırdığı bildirilmiştir. Bu çalışmada amacımız merkezimizdeki İBH tanılı hastalarda Entamoeba histolytica ve CMV enfeksiyonunun görülme sıklığını saptamak, aktivasyon ve hastalık progresyonundaki rollerini göstermek ve saptanan veriler doğrultusunda klinik pratik yaklaşımımızı gözden geçirip literature katkıda bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji Bilim Dalı'da Ocak 2014-Aralık 2017 tarihleri arasında İBH tanısı olup, poliklinik başvurusu olan veya servis yatışı yapılan 769 hasta dahil edilmiştir. Hastalara ait demografik veriler, klinik veriler (Dışkı sayısı, vücut ısısında yükselme öyküsü), laboratuvar incelemeleri (CRP, lökosit değeri, Plazmada CMV-DNA PCR ), dışkı incelemeleri (Dışkı direk bakısı ve kültürü, dışkıda E.histolytica adezin antijeni), abdomen görüntülemesi, kolon biyopsi örnekleri (Histopatolojik inceleme, İHK ile CMV varlığı) değerlendirilmiştir. Bulgular: CMV'si pozitif 61 (%14.15) hasta bulunmaktadır. Altmış bir hastanın 37 (%60.7) tanesi ÜK tanılı, 24 tanesi (%39.3) CH tanısı ile izlenmektedir. Hastaların %70.5'i CMV pozitifliği saptandığı dönemde immünsupresif tedavi ile izlenmektedir. CMV pozitif Crohn tanılı hastalarda immünsupresif tedavi kullanımı ÜK tanılı hastalara kıyasla anlamlı olarak fazla bulunmuştur. (p=0.019) (Crohn tanılı hastalarda %87.5, ÜK tanılı hastalarda %59.5 oranı ile). Hastaların %16.4'ünün geçirilmiş cerrahi öyküsü bulunmaktadır. Bu hastaların %30'u ÜK, %70'i Crohn tanılıdır. Cerrahi öyküsü Crohn tanılı hastalarda daha fazladır. (p=0.04) CMV pozitif Crohn tanılı hastalarda ÜK tanılı hastalara göre daha fazla infliksimab kullanımı olduğu görülmüştür. (p=0.02) Hastaların %41'i azatiyoprin tedavisi almaktadır. E. Histolytica pozitifliği hastaların % 5.8'inde saptanmıştır. E. histolytica pozitif 60.9'u ÜK, %39.1'i Crohn tanılıdır. Sonuç: CMV enfeksiyonu büyük oranda ÜK'li hastalarda görülür. CMV pozitif hastaların çoğu immunsupresif ilaçlar ile tedavi edilmektedir ve CMV pozitif Crohn tanılı hastalarda immunsupresif tedavi kullanımı ÜK tanılı hastalara kıyasla anlamlı olarak fazla bulunmuştur. (p=0.019) Hastalar immunsupresif tedavilerden en yüksek oranda azatiyopirin ile izlenmektedirler, azatiyoprini kortikosteroid kullanımı izlemektedir. CMV pozitif Crohn tanılı hastalarda ÜK tanılı hastalara göre daha fazla infliksimab kullanımı olduğu görülmüştür. (p=0.02) Geçirilmiş cerrahi öyküsü Crohn tanılı hastalarda ÜK tanılı hastalara göre daha fazladır. (p=0.04) İBH'da hastalığı taklit edebilecek ve hastalık seyrini olumsuz etkileyecek CMV ve E.histolytica gibi enfeksiyonların saptanması önemlidir. Tanı ve tedavi açısından belirlenecek standartlar, bu konuda yapılacak araştırmalar ve klinik uygulamalara kılavuz olması açısından gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Diagnosis and management of IBD can be difficult, as some infections may mimic IBD and lead to misdiagnosis. Acute ameboic colitis may mimic inflammatory bowel disease or may be added to IBD and cause symptoms to worsen. 1 Several studies have reported that viral infections, particularly cytomegalovirus (CMV) infection, are associated with the onset and aggravation of inflammatory bowel disease, indicating poor prognosis, increasing the prevalence of toxic megacolon and increasing the risk of surgical intervention. The aim of this study was to determine the incidence of Entamoeba histolytica and CMV infection in IBD patients in our center, to show their role in activation and disease progression, and to review our clinical practice approach and contribute to the literature. Materials and methods: Between January 2014 and December 2017, 769 patients diagnosed as IBD in Dokuz Eylül University Faculty of Medicine Hospital, Department of Internal Medicine, Department of Gastroenterology were included in this study. Demographic data of patients, clinical data (Stool number, history of rise in body temperature), laboratory resaults (CRP, leukocyte value, CMV-DNA PCR in plasma), stool examinations (Stool direct examination and culture, stool E.histolytica adhesin antigen), abdomen imaging, colon biopsy specimens (Histopathological examination, presence of CMV by IHC) were evaluated. Results: There were 61 (14.15%) CMV positive patients. Of the 61 patients, 37 (60.7%) were diagnosed with UC and 24 (39.3%) were diagnosed with CD. 70.5% of the patients were followed up with immunosuppressive therapy when CMV positivity was detected. The use of immunosuppressive therapy was significantly higher in patients with CMV-positive Crohn's disease compared to patients with UC. (p = 0.019) (87.5% in patients with Crohn's disease and 59.5% in patients with UC). 16.4% of the patients had a previous surgical history. 30% of these patients are diagnosed with UC and 70% with Crohn's disease. Surg 0.04) It was seen that infliximab use was higher in CMV positive CD patients than UC patients. (p = 0.02) 41% of the patients received azathioprine treatment. E. Histolytica positivity was found in 5.8% of the patients. E. histolytica positive 60.9 UC, 39.1% CD. Conclusion: CMV infection is mostly seen in patients with UC. Most CMV-positive patients are treated with immunosuppressive drugs, and the use of immunosuppressive therapy was significantly higher in patients with CMV-positive CD than patients with UC. Patients were followed up with azathioprine at the highest rate among immunosuppressive therapies, whereas azathioprine was followed by corticosteroid use (p = 0.019). Patients with CMV positive CD had more infliximab use than UC patients. (p = 0.02) Previous surgical history was higher in patients with Crohn's disease than patients with UC. (P = 0.04) It is important to detect infections such as CMV and E. histolytica in IBD, which may mimic the disease and adversely affect the course of the disease. The standards to be determined in terms of diagnosis and treatment are necessary to guide the researches and clinical applications.