İnflamatuar Bağırsak Hastalığında Tiroid Sağlığı
Thyroid Health in Inflammatory Bowel Disease
  1. Tez No: 838099
  2. Yazar: SÜLEYMAN SAMİ GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAİT GÖNEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaçlar: İnflamatuar bağırsak hastalıklarında (İBH) tiroid fonksiyonlarında ve parankim yapısındaki değişiklikler ve tiroid hastalıklarının artmış sıklığı çeşitli çalışmalarda tanımlanmıştır. Literatürde büyük bir kısmı geçmiş döneme ait veri tarama yöntemi kullanılan çalışmalar göze çarpmaktadır.Çalışmamızda İBH ile tiroid hastalıkları ilişkisini retrospektif olmayan bir çalışmayla araştırmak istedik.Özellikle sık görülen hashimato tiroiditi ile İBH arasında bir ilişki olup olmadığı ve aynı zamanda İBH'li kişilerin tiroid parankim yapısının VESINC sistemiyle kontrol edilmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır.Ülseratif kolit (ÜK) ve Crohn hastalığı (CH) tedavisinde klasik tedavi ve biyolojik ajan tedavisi alan subgruplarla gerçekleştirilen çalışmada tiroid usg,tiroid otoantikorları ve tiroid fonksiyon testlerinden faydalanarak tiroid sağlığı incelendi. Gereç ve Yöntem:Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Gastroenteroloji Bilim Dalı İBH polikliniğinde CH ve ÜK tanılı hastalardan Ocak-Haziran 2023 tarihleri arasında hastaneye başvurup çalışma kriterlerine uyan ve kabul edenler ile bir kontrol grubu çalışmaya dahil edildi.TSH sT3 sT4, anti-Tpo, anti-Tg bakıldı ve tiroid usg ile gland yapısı VESINC sistemi kullanılarak değerlendirildi.Her grup kendi içerisinde aynı zamanda kullandıkları ilaç gruplarına göre de ayrılarak karşılaştırıldı. Bulgular: 260 katılımcı çalışmaya dahil edildi,kesitsel olarak değerlendirildi.İBH'lı hastalarda tiroid parankim yapısının bozulduğu, tiroid nodül sayısının arttığı ve gland volümünün sağlıklı kontrol grubuna göre arttığı görüldü.Ustekinumab ve infiliksimab alan hastalarda tiroid parankim yapısının almayanlara kıyasla daha homojen olduğu görüldü.TSH,sT3,sT4,otoantikor düzeyleri tüm gruplarda tedaviden bağımsız benzer saptandı(p>0,05). Sonuç:İBH'da tiroid bezi morfolojisi değişmektedir. Bez hacminde, nodül sayısında ve heterojenitesinde sağlıklı popülasyona göre değişiklikler vardır.Ustekinumabın tiroid morfolojisi üzerine olumlu etkisi potansiyel terapötik bir yaklaşım olarak araştırmaya değer olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Changes in thyroid functions and parenchymal structure in inflammatory bowel diseases (IBD) and increased frequency of thyroid diseases have been described in various studies.In our study, we wanted to investigate the relationship between IBD and thyroid diseases in a non-retrospective study.In the study carried out with subgroups receiving classical treatment and biological agent treatment in the treatment of ulcerative colitis(UC) and Crohn's disease(CD),thyroid health was examined using thyroid USG,thyroid autoantibodies and thyroid function tests. Materials and Methods:Among patients diagnosed with CD and UC at the IBD outpatient clinic of Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of Gastroenterology, those who applied to the hospital between January-June 2023 and met the study criteria and accepted the study, as well as a control group, were included in the study. TSH,fT3,fT4,anti-Tpo,anti-Tg was measured and gland structure were evaluated using the VESINC system.Each group was compared according to the drug groups they used. Results:260 participants were included in the study and evaluated cross-sectionally.It was observed that the thyroid parenchymal structure was disrupted in patients with IBD,the number of thyroid nodules increased and the gland volume increased compared to the healthy control group.It was observed that the thyroid parenchymal structure was more homogeneous in patients receiving ustekinumab and infiliximab.TSH,fT3,fT4,autoantibody levels were similar in all groups, regardless of treatment(p>0.05). Conclusion:Thyroid gland morphology changes in IBD.There are changes in gland volume,nodule number and heterogenecity compared to the healthy population.The positive effect of ustekinumab on thyroid morphology may be worth investigating as a potential therapeutic approach.