Sovyet sonrası Gürcistan-Azerbaycan ilişkileri: Karşılıklı bağımlılık kurarak bağımsız olma
Post-Soviet Georgia-Azerbaijan relations: Gaining independence through interdependence
  1. Tez No: 637143
  2. Yazar: MAIA PAKSADZE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra bağımsızlığını kazanan Gürcistan ve Azerbaycan uluslararası politikanın aktörleri haline geldi. O zamandan sonra Gürcistan-Azerbaycan ilişkilerinde yeni bir dönem başlamıştır. Bu araştırma, Güney Kafkasya'da yer alan önemli sınır komşusu olan Gürcistan ve Azerbaycan'ın ilişkilerini karşılıklı bağımlılık teorisi çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma Gürcistan-Azerbaycan bağımsızlıklarına yönelik en önemli tehditleri incelemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmanın temel amacı Gürcistan ve Azerbaycan ilişkilerini açıklamak için karşılıklı bağımlılık teorisinin uygun olup olmadığını incelemektir. Ayrıca araştırmanın diğer bir amacı karşılıklı bağımlılık teorisi kullanılarak, önemli anlaşmalar incelenerek ve akademisyen, uzmanlar, diplomatlar ile yapılan mülakatlar analiz edilerek çalışmanın“SSCB dağıldıktan sonra Gürcistan ve Azerbaycan için karşılıklı bağımlılık daha fazla bağımsızlığın bir nevi garantisi halini almıştır”hipotezinin doğru olup olmadığını incelemektedir. Çalışmanıın bulguları, stratejik enerji işbirliğinin Gürcistan ve Azerbaycan'ın devlet bağımsızlıklarının güçlendirilmesine katkıda bulunduğu anlaşılmaktadır. Gerçekleşen projeler, her iki ülke için, hatta Güney Kafkasya için de ekonomik istikrar ve refahın güçlü temelleri niteliğindedir. Gürcistan-Azerbaycan ilişkileri üzerine yapılan araştırma, bu devletlerin, müşterek ve temkinli hareketlerle, Rusya'nın bölgedeki ekonomik ve siyasi etkisini dengelemek veya hatta azaltmak için çalıştıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
After gaining independence following the collapse of the Soviet Union, Georgia and Azerbaijan became actors in international politics. Since then a new era has started in Georgia-Azerbaijan relations. This research aims to examine the relations between Georgia and Azerbaijan, those are the important bordering neighbors in the South Caucasus, within the framework of the interdependence theory. The research aims to examine the most important threats to Georgia-Azerbaijan independence. The main purpose of this research is to examine whether the theory of interdependence is appropriate to explain the relations between Georgia and Azerbaijan. Besides, another aim of this research is to examine whether its hypothesis of“The interdependence between Georgia and Azerbaijan after the collapse of the Soviet Union has become a guarantee of more independence”is correct or not. For this purpose, we use the interdependence theory and analyze important researchers and interviews conducted with academicians, experts, and diplomats. The findings of the study show that strategic energy cooperation contributes to strengthening the state independence of Georgia and Azerbaijan. The projects that have taken place are strong foundations for economic stability and prosperity for both countries and even the South Caucasus. Research on Georgian-Azerbaijani relations shows that these states are working to balance or even reduce the economic and political influence of Russia in the region through joint and cautious movements.