Economic diplomacy of Turkey
Türkiye'nin ekonomi diplomasisi
- Tez No: 637154
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tez, 2000'li yıllarda Türkiye'nin ekonomi diplomasisini açıklamayı amaçlamaktadır. Bu tezin temel iddiası, 2000'li yıllarda Türkiye'nin ekonomi diplomasisi stratejisinin daha çok yönlü ve daha çok boyutlu dış ekonomi politikalarına sahip olmak olduğudur. Türkiye'nin ekonomi diplomasisini açıklamakta ABD önderliğindeki uluslararası sistemdeki zayıflamanın dışsal değişkeni, Türkiyeli karar alıcıların küresel sistemdeki değişikliklere ilişkin algıları ve Türk iş dünyasının dış ekonomik ilişkilere giderek daha fazla katılım göstermesinin ise içsel değişkenleri sağladığı, tezin temel bulguları arasındadır. Beş bölümden oluşan bu tezin giriş bölümünden sonra, ikinci bölümü ABD ve Çin'in ekonomi diplomasisi pratiklerini ve yapılarını incelemektedir. Üçüncü bölüm, Türkiye'nin 2000'lerdeki ekonomi diplomasisi aktörlerine odaklanmaktadır. Dördüncü bölüm, Türkiye ekonomi diplomasisine ve Türkiye iş dünyasının katılımını ele almaktadır. Sonuç bölümü ise bu tezin temel bulgularını tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to clarify Turkey's economic diplomacy in the 2000s. The main argument of this thesis is that Turkish economic diplomacy strategy in the relevant period is to have more multidirectional and more multidimensional foreign economic relations. Among the key findings of the thesis are that the relative decline in the US- led international order has provided Turkey with an external variable, that the Turkish ruling elite perception of the global changes and the increasing involvement of Turkish business community in Turkey's foreign economic relations are internal variables in explaining Turkish economic diplomacy. The thesis is composed of five chapters. After the introductory chapter, the second chapter focuses on the US and Chinese cases and their formal structures. The third chapter scrutinizes the actors in Turkey's economic diplomacy in the 2000s. The fourth chapter elaborates on Turkish economic diplomacy and the involvement of Turkish business community. The concluding chapter discusses the main findings of this thesis.