Türkiye'de ihracat kredi sigortası uygulamasının sorunları ve sözkonusu sorunlar üzerine çözüm önerileri
- Tez No: 63716
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KAYIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Sigortacılık, Banking, Insurance
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ihracatı teşvik mekanizmalarından biri olan Kısa Vadeli İhracat Kredi Sigortası programının Türkiye uygulamasının genel bir değerlendirmesi yapılmaya çalışılmıştır. Sözkonusu değerlendirme yapılırken, programdan yararlanan ihracatçı firmaların karşılaştıkları problemlere de çözüm önerileri ortaya konmaktadır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ihracat sektörümüzün tarihsel gelişimi, ve çalışmada yer alan farklı terimlerin tanımlarının yapılmasının ardından, sigortacılığın temel unsura olan riskin ne olduğu, hesaplanma yöntemi ve çeşitleri konusunda teorik düzeydeki çalışmalar verilmektedir. İkinci bölümde, ihracat kredi sigortacılığı konusunda yapılan diğer çalışmalar hakkındaki bilgilerin sunulmasının ardından dış ticaret işlemlerinin beraberinde karşımıza çıkmakta olan Ülke Riski araştırmaları ve Türk Eximbank'in ülke riski esasları açıklanmaktadır. İhracat Kredi Sigortası'nın diğer ülkelerdeki uygulama örnekleri ve bu uygulamaların Türkiye'deki mevcut 'sistem ile karşılaştırması da aynı bölümde yapılmaktadır. Yıllar itibarı ile Türk Eximbank Kısa Vadeli İhracat Kredi Sigortası Programı faaliyet sonuçlan üçüncü bölümde sunulmaktadır. Sözkonusu faaliyetlerin grafiksel anlatımının ardından da korelasyon ve regresyon çalışmaları ile değişkenler arasındaki nedensellik ilişkilerinin ortaya konmaya çalışıldığı kantitatif analizler yapılmaktadır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ihracatçı firmalarımızın sigorta programı hakkındaki görüş ve düşüncelerini belirleyebilmek amacı ile yapılan, anket uygulamasının sonuçlan değerlendirilmekte, ankette yer alan sorulara alman cevaplar karşılığında belirlenmiş olan sıkıntılara çözüm olabilecek uygulama önerileri de bölümün son kısmında açıklanmaktadır. Genel değerlendirme ve önerilerin sunulduğu beşinci bölüm ile de çalışma sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it is tried to evaluate the Turkish application of Short Term Export Credit Insurance which is one of the export promotion means. In the evaluation, it is also offered solutions to problems that exporters are faced while they are profiting by Short Term Credit Insurance. The study consist of five parts. In the first part; after giving information about historical export progress in Turkey and defining terms used in the study, it is given theoretical studies about the definition, kinds and calculation methods of risk that is fundamental component part of Insurance theory In the second part, after presenting other studies about Export Credit Insurance, country risk searches and the country risk principles of Türk Exinibarik are explained. The application of Export Credit Insurance in other countries and comparison of these applications with Turkish one are also shown in this part. The activity results of Turk Eximbank Export Credit Insurance Programme are shown in part three. The activity results are also shown by graphics. Then correlation and regression studies and quantitative analysis which try to bring out the causality relations between variables are shown. In the fourth part, the results of questionnaire made in order to show the views of exporters about insurance programme and solution offers to problems which occurred by the questionnaire are explained. The study is finished by a general evaluation and offers.