Atatürk dönemi Türkiye'sinde yüksek öğretim ile Japon eğemenliği dönemi Kore'sinde yükseköğretimin karşılaştırılması
Comparative studies on higher education in Turkey of Atatürk's period and Korea of Japanese rule
  1. Tez No: 63717
  2. Yazar: DEA SUNG KİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT ÖNSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET Atatürk döneminde Türkiye'nin çağdaşlaştırılması ve geliştirilmesi için Cumhuriyetçiler, Batı seviyesine denk araştırma tarzı ve millet sevgisi ile gençlerin ve kaliteli elemanların yetiştirilmesi gerektiğine inandılar. Onun için yüksek öğretim kuruluşu sayısını arttırmaya özen gösterdiler. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilan edilmesinden on yıl sonra gerçekleştirilen Üniversite Reformu sonucunda, 18 Kasım 1933 tarihinde Darüfünun kapatılıp İstanbul Üniversitesi kuruldu. İstanbul Üniversitesi yanında Ankara'da sırasıyla Hukuk Mektebi(5 Kasım 1925), Yüksek Ziraat Enstitüsü(30 Ekim 1933), Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi(9 ocak 1936) öğretime açıldı, İstanbul'da bulunan Siyasal Bilgiler Okulu ise, Ankara'ya nakledilerek 15 Kasım 1936 tarihinde Ankara'da öğretime başladı. İstanbul'da İstanbul Üniversitesi'nin kurulması ve Ankara'da yukarıda adı geçen dört fakültenin öğretime başlaması, Türkiye'nin çağdaşlaştırılması için yapılan en önemli girişimdi. İnkılap hareketleri ile öğretim ortamının laikleştirilmesi ve millilik duygusunun gençlere aşılanması Türkiye'nin gelişmesi için planlanıp gerçekleştirilmiştir. Sonuçta Atatürk'ün fedakarlığı ve girişimi ile Türkiye için çağdaşlaşma yoluna giden sağlam zemin hazırlanmış oldu. Atatürk döneminde kurulan yüksek öğretim kurumlarında okuyan öğrenci sayısının arttırılmasıyla çağdaşlaşmanın gerçekleşmesinde en önemli unsur olan kaliteli elemanların çoğalması da mümkün olmuştur. Kısacası, Cumhuriyetçilerin çabalarıyla başarılan Türkiye'nin yüksek öğretim durumu, aynı dönemde Japon egemenliği altında Kore'nin yüksek öğretimine göre nitelik ve nicelik açısından karşılaştırılmayacak kadar üstündeydi. 20. yüzyılın başlarında bir yandan devlet liderlerinin girişimiyle diğer yandan vatandaşların elbirliğiyle yüksek öğretim alanında önemli gelişmeler kaydedilirken, Kore'de ise Korelilerin milli iradesi dışında yüksek öğretimde büyük değişiklikler olmuştur. Türkiye'de gerçekleştirilen gelişmeler ile Kore'de sömürgecilerin baskısıyla yapılan değişlikler arasında nitelik açısındanbüyük fark görülmüştür. Japon egemenliği dönemi Koresi'nde yüksek öğretim politikası, 3 safhaya ayrılıp uygulanmıştır. îlk safha olan sömürgecilik eğitiminin başlanması döneminde Korelilerin Japonlaştırılma ve cahilleştirilmesi politikası takip edildi. Bütün ülke çapında patlanan 1 Mart 1919 direniş hareketinden sonra Genel Hükümet, korkutucu eğitim politikasını bîr süre için yumuşak maske altında gizleyerek sömürgecilik eğitimine ağırlık verdi. Japon egemenliği döneminde sömürgecilik eğitiminin şiddetlendiği safha, 1938 yılından 15 Ağustos 1945'te Kore'nin yeniden kurtuluşuna kadar devam eder: 1938 'de Eğitim Kararnamesinin değiştirilmesiyle Korelilerin zihninden milli şuurun tamamen söküp atılması hedeflendi. Korelilerin Japonlaştırılması ve cahilleştirilmesi politikasının devam ettiğine rağmen Kore milliyetçilerin direniş hareketleri ve Milli Üniversite kurma çabaları, misyonerlerin yüksek okulları fakülteleştirme ve üniversiteleştirme çabaları yürütüldü. Milli Üniversite kurma çabalarını o zaman başaramayan milliyetçi liderler yurt içi ve dışında bağımsızlık savaşını sürdürdüler. Özellikle Yonhee Yüksek Okulu, edinilen bilgileri uygulamaya geçirmek ve araştırmalar yapma metodunu Koreli gençlere alıştırmak suretiyle Kore'de yüksek öğretimin ayakta tutabilmesine katkıda bulundu. Kore'de bugünkü eğitim düşüncelerinin büyük bir kısmı, Konfüçyüsizmin esasen önem verdiği 'her insan iyi eğitilirse fazilete sahip olacak ve iyi eğitilen kişi başkasını ve çevresini rahat ettirecektir' prensibine ve milliyetçilik ilkesine dayanırken, eğitim programı ile eğitim sisteminin büyük bir kısmı, Japon ve Amerikan eğitim programı ile eğitim sisteminden epeyce etkilenmiştir. Ancak Konfüçyüsizmin eğitime, hocalara ve bilime değer vermesi gibi olumlu tarafı yanında ezbercilik, şekilcilik ve gelenekçiliğe yönelme gibi olumsuz yanları da her zaman bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY Atatürk has seen the new generation to be equipped with knowledge and national conscience through a sound education as the only hope of the future. Atatürk has always paid great attention to expressing his thought on every occasion. On the other hand, Republicans who joined the reformist movements have been convinced that the younger generations trained with an education system leading to western type research activities and sense of nationalism would greatly contribute to the development of Turkey. For this reason, Government of the Republic has not shied away from any sacrifice for the development of higher education. As a result of university reform realized 10 years after the proclamation of Turkish Republic, the Darülfünun was closed and Istanbul University established on November 18, 1933. Other higher education institutions have been opened for educating younger generations beside Istanbul University: School of Law (November 5, 1925), Agricultural College(October 30, 1933) and Faculty of Language and History~Geography(January 9, 1936) in Ankara. School of Political Sciences in Istanbul has been moved to Ankara Where educational activities were resumed on November 15, 1936. Establishment of Istanbul University and beginning of educational activities of four colleges above-mentioned were most important plan for the survival of Turkey. Modernization of educational environment and instilling the spirit of nationality through the reformist movements were carried out under the leadership of Mustafa Kemal. Really, sacrifice and initiative of the Republicans prepared a sound milestone to lead the Turkey to a advanced community. A large number of the students at the institutions of higher education during the Atatürk era gave rise to increasing of the qualified staff, which played key role in modernization of Turkey. In brief, Turkey's higher education was incomparably superior to Korea's one in regard to quality and quantity. Needless to say, the distinction between thedevelopment done in Turkey and the reversal in education policy of the Japanese colonialists was immense, especially in respect to quality. The higher education policy was carried out in three phases during the Japanese domination. First phase is known as the starting of the colonialism education, and in this one the policy was to make Korean people ignorant and have the same way the Japanese think and act. However, because of the resistance wave erupted throughout the country on March 1, 1919, the General Government decided to continue the colonialism education under a measured mask. During the Japanese colonialism, the severest period of the colonialism education was lived through between 1939 and August 15, 1945, which is known as the independence day of Korea. In 1938 the colonialists aimed to eradicate the national conscious through changing the Education Declaration. Despite making the Koren peoples ignorant and be the Japanese, the Korean nationalists continued to attempt the resistance wave. The missionaries, meanwhile, struggled to transform the professional schools into the faculties and university. Even though they failed to establish a national university, the nationalist leaders never gave up the independence war both at home and abroad. Especially, Yonhee Institution made an immense contribution to the surviving of higher education through not only putting the obtained information into practice but also familiarizing Koran youth with the researching method. The notion of today's education in Korea is generally based on two items. First one depends on the teachings of Confucius which says 'each person who has been educated well gets virtue and can comfort others and his environment.' The second one depends on the principle of nationalismç On the other hand, a large scale of the education system and program of Korea was considerably influenced by Japanese and American system and program.