Effect of inflation differentials across income groups on inequality measures: The Turkish case
Gelir grupları arası enflasyon farklılıklarının eşitsizlik ölçülerine etkisi: Türkiye örneği
- Tez No: 637172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAĞAN PARMAKSIZ, DOÇ. DR. HASAN CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Resmi enflasyon oranı ekonomideki tipik bir kentli hanehalkının enflasyonunu yansıtmaktadır. Ancak gelir gruplarının enflasyon oranları gelir gruplarının farklı tüketim kalıpları olması sebebiyle birbirinden farklılaşabilir. Bir ekonomide yüksek gelir eşitsizliği ve yüksek gıda enflasyonu varken gelir grupları arasında enflasyon farklılıkları gözlemleme ihtimali artar. Ayrıca, yüksek enflasyon ortamı ve sık görülen arz şokları bu ihtimali daha da artırabilir. Bu nedenle, gelir grupları arası enflasyon farklılıklarını gelişmekte olan ülkelerde daha fazla gözlemleyebiliriz. Sonuç olarak, reel ve nominal eşitsizlik ölçüleri arasında da farklar gözlemleyebiliriz. Biz bu tezde TÜİK tarafından açıklanan Hanehalkı Bütçe Anketi (HBA) ve tüketici fiyat verisini kullanarak gelir grupları arası enflasyon farklılıklarını ve o farklılıkların Gini katsayısına etkisini Türkiye'nin 2003-2018 periyodu için inceliyoruz. Türkiye'de 2003-2015 periyodunda fakir hanehalkları ortalamada bir miktar daha fazla enflasyona maruz kalmaktadır. Ancak 2015 sonrası ve 2003-2018 periyotlarında zengin hanehalkları ortalamada bir miktar daha fazla enflasyona maruz kalmaktadır. Hanehalkları arasındaki gelir farkı açıldıkça, enflasyon farklılıkları fakir hanehalkları aleyhine değişmektedir. Ulaşım harcama grubunun enflasyonundaki yükseliş 2015 sonrası zengin ve fakir hanehalkları arası enflasyon farkının işaret değiştirmesinde önemli rol oynamaktadır. Ayrıca, Türkiye'de 2003-2018 periyodunda gelir grupları arası enflasyon farklılıklarının istatistiki olarak farklı olmaması sebebiyle reel Gini katsayısının nominal Gini katsayısından istatistiki olarak farklı olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The official inflation rate reflects the inflation of a typical urban household in an economy. However, inflation rates across income groups may diverge from each other since different income groups have different consumption patterns. The probability of observing inflation differentials across income groups increases when there are high income inequality and high food inflation in an economy. In addition, high inflation environment and frequent supply shocks may increase this probability more. Therefore, we may observe inflation differentials across income groups more in developing countries. As a result of this, we may observe difference between nominal and real inequality measures. We examine inflation differentials across income groups and their effect on Gini coefficient in Turkey for 2003-2018 by using Household Budget Survey (HBS) and consumer price data of TurkStat. We find that poor households experience slightly more inflation than rich households on average in 2003-2015. However, rich households experience slightly more inflation than poor households on average after 2015 and during 2003-2018 in Turkey. As income gap widens, inflation difference changes in detriment of poor households. Increase in inflation of transportation plays an important role in changing sign of inflation differentials across poor and rich households after 2016. Moreover, we conclude that real Gini coefficient is not statistically different from nominal Gini coefficient since inflation differentials across income groups are not statistically significant in Turkey during 2003-2018.