İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda yıllık gelir rakamı açıklamalarının hisse senedi fiatlarına etkisi
- Tez No: 27303
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ALTUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) yıllık gelir rakamlarının açıklanmasının hisse senedi Batlarına herhangi bir etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Araştırmanın sonuçlan 1991 senesi ve örnek sayısı ile sınırlı olduğu için elde edilen sonuçların İMKB için genel bir özellik olduğu sonucuna vanlmamalıdır. Yukarıda sayılan kısıtlar gözönüne alınarak araştırmamızın genel sonuçlan şunlardır. 1. Yıllık gelir rakamlannın açıklanması hisse senetlerinin yeni denge fiatlannın oluşmasmda etkin bir rol oynamaktadır. Bu sonuç henüz gelişmekte olan ve spekülatif hareketlerin ağırlıkta olduğu söylenen ÎMKB için önemli bir bulgudur. İMKB de yatnmcılann finansal tablolarla ilgilenmediği ve fiatlann spekülatif olarak belirlendiği kanısı yaygındır. Ancak çalışmamız finansal verilerin yatmmcılar tarafından kullanıldığını göstermektedir. Hisse senedi fiatlannın finansal tablolardaki verilere göre değişmesi bir yandan o hisse senedini elinde tutan yatınmcılann servetini, diğer yandan ekonomideki kaynak dağılımını etkiler. Eğer ekonomik büyüme için etkin kaynak dağılımı vazgeçilmez bir unsur ise, finansal tablolann önemi inkar edilemez. Bu açıdan kaynaklann etkin bir biçimde dağılımının sağlanması görevi finansal tabloların doğru ve güvenilir olarak yatmmcıya ulaşmasını sağlaması gereken Borsa yönetimine ve Sermaye Piyasası Kurulu'na düşmektedir. Söz konusu kurumlann açıklanmak üzere Borsa'ya ulaştınlan finansal verilerin firma manipulasyonlanndan anndınlmış olup olmadığını denetlemek sorumluluklan vardır. 2. Borsa'ya ulaşan bilgi (bu durumda yıllık gelir rakamlan) etkin piyasalarda olduğu gibi bir iki gün içinde fiatlara yansımamaktadır. Bu bilgilerin fiatlara yansıması 6 ila 10 gün arasında gerçekleşmektedir ki bu sonuçta IMKB'nın yıllık gelir rakamlan bilgilerinin fiatlara yansıması açısından diıer gelişmiş piyasalara göre daha az etkin bir piyasa olduğunu göstermektedir. Bu sonuçta İstanbul Menkul Kıymetler Borsasına özgü fiziki yetersizliklerin (otomasyona geçilmemiş olması gibi) rol oynadığı düşünülmektedir. 3. Firma büyüklüğü (Firma Kapitalizasyonu) hisse senetlerinin beklenen getirişini belirlemede sistematik riske (Beta) ilave bir risk unsuru oluşturmaktadır. Gelişmiş piyasalarda da gözlendiği gibi firma büyüklüğü ile beklenen getiri arasında ters bir ilişki mevcuttur. Demek ki ÎMKB'da varlıkların fiatlandınlması piyasa modelinde (market model) öngörüldüğü gibi tek boyutlu olmayıp, firma kapitalizasyonunu da beklenen getiri hesaplarında dikkate almayı gerektirmektedir. mABSTRACT This research examines the security market response to the issuance of annual earnings announcements related to 1991 as evidenced by price, in Istanbul Stock Exchange. Subject to limitations due to sample size, selection criteria, assumptions underlying the model specifications, our results suggest: a) Annual earnings announcements have information content and earnings are“useful”to investors in setting new equilibrium prices, which in turn effect the shareholders' wealth and allocation of resources in the economy. If efficient allocation of resources is a vital and necessary condition for economic growth, the policy making bodies such as Capital Market Board should encourage issuance of timely and accurate financial reports which are free from cosmetic and inflation effects. b) The prices do not instantaneously adjust to disclosures of annual earnings announcements, but the adjustment continues 6 to 10 days which is not consistent with market efficiency. This may be due to specific physical inefficiencies peculiar to Istanbul Stock Exchange, such as lack of automation. c) There is a definite“size effect”. Size plays a significant role in explaining cross- section of expected returns in addition to {3. This finding leads us to conclude that asset pricing in Istanbul Stock Exchange is not one dimensional as proposed by the one factor market model, but also has another dimension which is the market capitalization of the firms that is priced in expected returns. d) The earnings announcements are more informative for smaller firms relative to larger firms which is consistent with size related differential information hypothesis. This finding has policy implications by itself such that the potential benefits of differential accounting disclosure requirements especially for those based on firm size should be evaluated. e) 93% of small firms in the sample has unfavorable earnings reports which is consistent with the relative distress factor of Chan and Chen (1991) who argues that small firms are more distress firms and it is this additional risk factor that is priced in expected returns. 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research examines the security market response to the issuance of annual earnings announcements related to 1991 as evidenced by price, in Istanbul Stock Exchange. Subject to limitations due to sample size, selection criteria, assumptions underlying the model specifications, our results suggest: a) Annual earnings announcements have information content and earnings are“useful”to investors in setting new equilibrium prices, which in turn effect the shareholders' wealth and allocation of resources in the economy. If efficient allocation of resources is a vital and necessary condition for economic growth, the policy making bodies such as Capital Market Board should encourage issuance of timely and accurate financial reports which are free from cosmetic and inflation effects. b) The prices do not instantaneously adjust to disclosures of annual earnings announcements, but the adjustment continues 6 to 10 days which is not consistent with market efficiency. This may be due to specific physical inefficiencies peculiar to Istanbul Stock Exchange, such as lack of automation. c) There is a definite“size effect”. Size plays a significant role in explaining cross- section of expected returns in addition to {3. This finding leads us to conclude that asset pricing in Istanbul Stock Exchange is not one dimensional as proposed by the one factor market model, but also has another dimension which is the market capitalization of the firms that is priced in expected returns. d) The earnings announcements are more informative for smaller firms relative to larger firms which is consistent with size related differential information hypothesis. This finding has policy implications by itself such that the potential benefits of differential accounting disclosure requirements especially for those based on firm size should be evaluated. e) 93% of small firms in the sample has unfavorable earnings reports which is consistent with the relative distress factor of Chan and Chen (1991) who argues that small firms are more distress firms and it is this additional risk factor that is priced in expected returns. 11