Trabzon il merkezi 12-15 yaş grubu çocuklarda alerjik rinit prevalansı
The prevalence of allergic rhinitis of 12-15 years old children in Trabzon Provinence
  1. Tez No: 637181
  2. Yazar: HATİCE BENGÜ YALDIZ ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLCEMAL ÜMİT IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Alerjik rinit hem ülkemizde hem de dünyada sık görülen ve yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Yıl boyu süren perenial tipi ve polen mevsiminde ortaya çıkan mevsimsel tipi bulunmaktadır. İyi bir öykü, fizik muayene ve cilt testi ile tanı konabilmekte, alerjenden korunma ve uygun medikal tedavi ile hastanın şikayetleri en aza indirilebilmektedir. Alerjik rinit prevalansı hakkında yapılan çalışmalar prevalansın son yıllarda artış gösterdiğini belirtmektedir. Çalışmamızda Trabzon il merkezindeki 9 okulda 12-15 yaş arası toplam 1372 öğrenciyi tarayarak alerjik rinit prevalansını belirlemeyi amaçladık. Bu yaş grubunu özellikle seçmemizin sebebi prick testine uyumlu olabilmeleri, anket sorularını cevaplamak için yardıma ihtiyaç duymamalarıdır. 2 aşamadan oluşan bu çalışmanın ilk aşamasında okullara giderek 16 sorudan oluşan anketi öğrencilere uyguladık. İkinci aşamada ise anketteki soruların değerlendirilmesine göre çağırılan öğrencilere prick deri testi uyguladık. Amacımız toplumda sık karşılaşılan bu hastalığa ait risk faktörlerini ortaya koyabilmek ve bölgemizde alerjk rinit prevalansı hakkında bilgi verebilmektir. Sonuçlara göre alerjik rinit tanısı konan öğrencilerde saptadığımız risk faktörlerini literatür eşliğinde tartıştık.
Özet (Çeviri)
Allergic rhinitis is a disease that is common both in our country and in the world and decreases the quality of life. There is a year-round perennial type and a seasonal type that occurs during the pollen season. It can be diagnosed with a good history, physical examination and skin test, and the patient's complaints can be minimized with allergen protection and appropriate medical treatment. Studies on the prevalence of allergic rhinitis indicate that the prevalence has increased in recent years. In our study, we aimed to determine the prevalence of allergic rhinitis by screening 1372 students between the ages of 12-15 in 9 schools in the city center of Trabzon. The reason we specifically choose this age group is that they are compatible with the prick test and do not need help to answer questionnaire questions. In the first phase of this study, which consists of 2 stages, we went to schools and applied the questionnaire consisting of 16 questions to the students. In the second stage, we applied the prick skin test to the students called according to the evaluation of the questions in the questionnaire. Our aim is to reveal the risk factors of this disease, which is common in the society, and to provide information about the prevalence of allergic rhinitis in our region. According to the results, we discussed the risk factors we identified in students diagnosed with allergic rhinitis in the light of the literature.