Elit judocularda kol ve bacak hacminin anaerobik güç, denge ve kuvvet özellikleri ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship of ARM and leg volume with anaerobic power, balance and force characteristics in elite judokas
  1. Tez No: 637182
  2. Yazar: OSMAN OZAN ÇALAP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmanın amacı, elit judocularda kol ve bacak hacminin anaerobik güç, denge ve kuvvet özellikleri ile ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmaya 5 kadın ve 10 erkek toplam 15 milli judocu gönüllü olarak katıldı. Yaş ortalaması erkek 19,60±1,07, kadın 18,80±,44 yıl; boy ortalaması erkek 172,90±6,33, kadın 167,20±7,91 cm; vücut ağırlığı ortalaması erkek 71,40±9,27, kadın 61,60±20,18 kg; olarak hesaplandı. Kol ve bacak hacimlerini belirlemek için Frustum yöntemi, anaerobik performans için Wingate testi, dinamik denge için Stabilometric denge platform testi ve kuvveti belirlemek için ise 1 RM yöntemi ölçümleri yapıldı. Alınan ölçüm sonuçları ile kuvvet, anaerobik güç ve denge arasındaki ilişkinin belirlenmesinde“Spearman”Korelasyon Analizi kullanıldı "p0,05). Kadın judocularda ise toplam bacak hacminin anaerobik güç değerleri ile ilişkiye rastlanmadı (p>0,05). Erkek ve kadın Judocuların toplam kol ve bacak hacmi ile dinamik denge değerleri arasında ilişkiye rastlanmadı (p>0,05). Erkek judocuların toplam kol ve bacak hacimlerinin 1 RM değerleri ile tüm değerlerde herhangi bir ilişkiye rastlanmadı (p>0,05). Kadın judocularda ise toplam kol ve bacak hacimlerinin 1 RM değerleri ile, calf raise (r=,900; p0,05). Sonuç olarak, çalışmamızda kol ve bacak hacminin bazı anaerobik güç parametrelerinde etkisi olduğu, kuvvet parametreleri ve dinamik denge de ise etkisi olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between arm and leg volume and anaerobic power, balance and strength properties in elite judo. A total of 15 national judokas voluntarily participated in the study, 5 women and 10 men. The average age is male 19.60 ± 1.07, female 18.80 ±, 44 years; average height male 172.90 ± 6.33, female 167.20 ± 7.91 cm; body weight average male 71.40 ± 9.27, female 61.60 ± 20.18 kg; calculated as. Frustum method to determine arm and leg volumes, Wingate test for anaerobic performance, Stabilometric balance platform test for dynamic balance, and 1 RM method to determine force.“Spearman”Correlation Analysis was used to determine the relationship between the measurement results obtained and the force, anaerobic power and balance "p 0.05). In female judokas, no relationship was found between the total leg volume and anaerobic power values (p> 0.05). No relationship was found between the total arm and leg volume and dynamic balance values of male and female Judokas (p> 0.05). No relationship was found between the total arm and leg volumes of male judokas at 1 RM and all values (p> 0.05). In female judokas, while a positive correlation was found in calf raise (r =, 900; p 0.05). As a result, it was determined in our study that arm and leg volume had an effect on some anaerobic power parameters, and force parameters and dynamic balance had no effect.