Farklı teknolojiler kullanılarak üretilmiş farklı çalışma prensibine sahip güncel nikel-titanyum esaslı tek eğe döner alet sistemlerinin şekillendirme etkinliklerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of shaping abilities of novel ni-ti single-file systems with different working principles produced with different technologies
- Tez No: 637240
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte aletlerin tasarım ve imalatındaki sürekli iyileştirmeler sonucu termomekanik üretim teknikleriyle üretilen Ni-Tİ tek eğe döner alet sistemleri yaygınlaşmış ve böylece daha kısa sürede işlemsel hatalara sebep olmadan ve orijinal kanal formuna sadık kalarak şekillendirmenin tamamlanması amaçlanmıştır. Bu çalışmada resiprokal ve rotasyonel sistemle çalışan ve gelişen farklı teknolojilerle üretilmiş tek eğe döner alet sistemlerinin şekillendirme etkinlikleri 39 adet S şekilli eğimli kanala sahip reçine bloklar kullanılarak karşılaştırılmış ve farklı çalışma prensipleri yanında, farklı üretim teknolojilerinin şekillendirme kapasitesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmamızda 13'er adet örnek olacak şekilde 3 grup oluşturulmuştur. Resiprokal hareketle çalışan Reciproc Blue ve WaveOne Gold ile rotasyonel hareketle çalışan Hyflex EDM tek eğe sistemi kullanılarak kanalın orijinal şeklinde meydana gelen değişimler, uzaklaştırılan madde miktarı, yer değiştirme yönü ve miktarı, merkezde kalma oranı ve şekillendirme hatalarının yanında şekillendirme süreleri de ölçülmüştür. Verilerin istatistiksel analizinde Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result the developing technology and continuous improvements in the design and manufacturing process of endododontic files, Ni-Ti single-file systems which are produced with thermomechanical production techniques have become widespread and thus, it is aimed to complete the shaping without causing operational errors and maintaining the original canal form in a shorter working time. In this study, the shaping abilities of single file systems that work with reciprocating and rotational movements which are produced with different technologies were compared by using 39 S-shaped resin blocks and besides the different working principles, the effect of different production technologies on shaping abilities were examined. 3 groups were formed containing 13 samples each; Reciproc Blue and WaveOne Gold groups working with reciprocating motion and Hyflex EDM group working with rotational motion. Changes in the original canal form, the amount of material removed, the direction and amount of transportation, the rate of centering ratio, shaping errors and preparation times were measured. Mann Whitney U test and Kruskal Wallis test were used for statistical analysis of the data.