Environmental life cycle assessment of hot mix asphalt boulevard road
Sıcak karışım asfalt bulvar yolunun çevresel yaşam döngüsü değerlendirmesi
  1. Tez No: 637256
  2. Yazar: HIBA QUROOT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FATOŞ BABUNA, DOÇ. DR. BİLGE BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ulaşım altyapısının en önemli bileşimlerinden biri olan karayolları hem iş sağlama hem de gayri safi milli hasılanın arttırılmasında rol oynamaktadırlar. Karayolları ucuz yük ve yolcu taşınımı sağlamaktadırlar. Ulaşım altyapısı ulaşım sistemini destekler. Öte yandan, karayolu ulaşımı ile birlikte karayolu yapımı, bakım çalışmaları ise sera gazları salınımı ve çevre üzerinde diğer çeşitli olumsuz etkiler yapan ve enerji ve hammadde kullanımını arttıran faaliyetler arasındadır. Kişi başına 23.3 Ton karbon diyoksit eşdeğeri salınımına sahip olan Birleşik Arap Emirlikleri global ölçekde sera gazı üreten ülkeler arasında en önemli yere sahip olanlar içindedir. Bu nedenle sera gazı üretimine neden olan faaliyetlerin optimize edilmesi gereklidir. Yol inşaası, bakımı ve ömür sonu işlemleri de sera gazı emisyonlarına neden olmaktadır. Abu Dhabi'deki tüm asfalt yollar (21,673 Km uzunluğunda) doğal hammaddeler kullanılarak inşa edilmiştir. Abu Dhabi'nin geleceğe yönelik projeksiyonlarına göre ulaşım kaynaklı emisyonların % 12 azaltılması planlanmaktadır. Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) bir prosess, ürün ya da servis kaynaklı çevresel etkilerin sayısal olarak ortaya konması ve sonuçlar üzerinden etkileri azaltıcı stratejilerin geliştirilmesi için kulllanılan bir metodolojidir. Bu çalışmanın amacı Birleşik Arap Emirlikleri, Zayed şehri, Emirati bölgesinde yapılan bir karayolunun yapım, bakım ve ömür somu aşamaları için çeşitli çevresel etkilerin YDD metodolojisi kullanılarak ortaya koyulması ve olumsuz çevresel etkileri azaltıcı stratejiler geliştirilmesidir. Bu kapsamda tüm girdi ve çıktılar 1 km asfalt yol yapımı için derlenerek modelleme gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Roads being as the main component of the transport infrastructure offer a great contribution on to the production of jobs opportunity and expansion in gross domestic product (GDP). The capacity to carry merchandise and passengers to several kilometers with great flexibility and at a cheap cost is the key point of road transport. Transport infrastructure is a kind of framework that provides support for system of the transportation. Nevertheless, together with road transportation; The construction of roads infrastructure as well as the maintenance works, produce different environmental emissions in addition to the greenhouse gases, in all around the world by the regular increasing in consumption of energy and raw materials. United Arab Emirate classified internationally as one of major green house gas emitters globally with 23.3 Tones CO2-e/ Person. Due to this high value of CO2 equivalent emissions all activities contributing to these emissions must be optimized. Road construction, maintenance and end-of-life is among activities that generate environmental impacts. Almost all the asphalt paved roads in Abu Dhabi (21,673 Km length) is constructed by using natural raw materials. Abu Dhabi Vision for coming years, regarding the largest emission from transportation and road constructions to be reduced by 12%. The life cycle assessment (LCA) technique is a flexible tool that help in reporting decisions on resource and process selection for a better understanding, assessing, measuring and minimizing in the environmental effects of a process, product or a system. The objective of this study is to assess the environmental impacts caused by Emirati Neighborhood in Zayed city road pavement project by covering construction, maintenance and end-of-life (EoL) stages using the approach of LCA. Based on the results obtained, decisions and governmental strategies can be made for the development of environmentally friendly road pavement. In this framework, the data of inputs and outputs of each layer of the road pavement per 1 km asphalt road are gathered and modeled.