COVID-19 Pandemisinin Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanları ve Araştırma Görevlilerindeki Tükenmişlik Üzerine Etkisi
Effect of COVID-19 Pandemic on Burnout in Anesthesiology and Reanimation Specialists and Residents
- Tez No: 637290
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZALEVLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Çalışmamızda Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanları ve araştırma görevlilerindeki tükenmişlik düzeylerini inceledik. Ayrıca, COVID-19 pandemisinin bu tükenmişlik seviyeleri üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanlarına ve araştırma görevlilerine internet yoluyla ulaşarak anket yöntemi ile yapılmıştır. Oluşturulan anket katılımcının sosyo-demografik verilerini ve çalışma şartları ile ilgili verileri toplayan 28 adet açık ve kapalı uçlu sorudan ve 22 soruluk Maslach Tükenmişlik Ölçeği-Sağlık Personeli (MTÖ-SP) formundan oluşmaktadır. Bulgular: Çalışma sonucunda katılımcıların % 43,7'sinin yüksek düzey tükenmişlik yaşadığı sonucuna varılmıştır. Cinsiyetler arasında tükenmişlik seviyesi açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Effect of COVID-19 Pandemic on Burnout in Anesthesiology and Reanimation Specialists and Residents Objective: In our study, we examined the burnout levels of Anesthesiology and Reanimation specialists and residents. In addition, we aimed to investigate the effect of COVID-19 pandemic on these burnout levels. Material and Method: Our study was conducted by surveying method by contacting Anesthesiology and Reanimation specialists and residents via internet. The questionnaire created consists of 28 open and closed-ended questions that collect the socio-demographic data of the participant and data related to the working conditions and it consists of 22 questions Maslach Burnout Inventory-Medical Personnel (MBI-HSS MP) form. Results: As a result of the study, it was concluded that % 43.7 of the participants experienced high level burnout. There was no significant difference between the genders in terms of burnout level.