Lumbar interlaminar epidural steroid uygulamasında lidokain ve bupivakainin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of lidocaine and bupivacaine in lumbar i̇nterlaminar epidural steroid administration
- Tez No: 637289
 - Danışmanlar: PROF. DR. HAYRI TEVFİK ÖZBEK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 71
Özet
Lumbar İnterlaminar Epidural Steroid Uygulamasında Lidokain ve Bupivakainin Etkinliklerinin Karşılaştırılması Amaç: Çalışmanın amacı lomber radikülopatisi olan hastalara uygulananan interlaminar epidural steroid enjeksiyonunda (ESE) steroid ile beraber kullanılan lokal anesteziklerden lidokain ve bupivakainin etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya lomber MR'da L3-S1 seviyelerinin herhangi birinde veya fazlasında lomber disk hernisi bulunan lomber radikülopatili 48 hasta alındı. Hastaların dosyaları taranarak işlem öncesi düz bacak kaldırma testi(DBKT), Sayısal Derecelendirme Ölçeği(NRS), Oswestry Disabilte İndexi (ODİ) sonuçları kaydedildi. İnterlaminar epidural enjeksiyon uygulanan hastalardan 8 mg deksametazon +2 cc %0.5 bupivakain+ 4 cc serum fizyolojik (SF) enjekte edilen hastalarla, 8 mg deksametazon+ 2 cc %2 lidokain+2 cc SF'ten oluşan toplam 8 ml'lik ilaç karışımı enjekte edilen hastaların işlem sonrası 1. ve 3. ayda DBKT ve ODİ, 1.saat, 1.ay ve 3.ayda NRS sonuçlarına tekrar bakıldı. Bulgular: Çalışmada her iki grupta da girişim öncesi bakılanlara göre 1. ve 3.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comparison of The Efficacy of Lidocaine and Bupivacaine in Lumbar İnterlaminar Epidural Steroid Administration Objectives: Aim of the study is to compare the efficacy of lidocaine and bupivacaine used with corticosteroids in interlaminar epidural steroid injection (ESE) administered to patients with lumbar radiculopathy. Material and Method: 48 patients with lumbar radiculopathy secondary to lumbar disc hernia detected between L3-S1 levels in lumbar MRI were included in the study. Patient files were scanned and straight leg lift test (SLRT) , numerical rating scale (NRS), Oswestry Disability Index (ODI) of patients were recorded before the procedure. Patients whom a total of 8 ml drug mixture consisting of 8 mg dexamethasone +2 cc 0.5% bupivacaine + 4 cc serum physiological (SF) was administered and a total of 8 ml drug mixture consisting of 8 mg dexamethasone + 2 cc 2% lidocaine + 2 cc SF was administered were included study group. Both groups were evaluated for SLR and ODI scores in 1st hour and 1st month, and evaluated for NRS results in 1st hour, 1st month and 3rd month.