Burundi topraklarının erozyon risklerininbelirlenmesi ve toprak kayıplarının tahmini
The assessment of soil erosion risk and soil loss estimation: the case of Burundi
- Tez No: 637328
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BAŞAYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Çevre Bilgi Koordinasyonu (CORINE) Modeli ve Güney Afrika Toprak Kaybı Tahmin Modeli (SLEMSA) kullanarak Burundi topraklarında erozyonun durumunu ortaya koymaktır. CORINE modeli gerçek ve potansiyel toprak erozyonu risk haritalarını üretmek için kullanılırken, SLEMSA modeli ton/ha/yıl cinsinden toprak kaybı haritasını üretmek için kullanılmıştır. Çalışma uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. CORINE modeli için toprak tekstürü, derinlik, taşlık, iklim ve arazi kullanımı/arazi örtüsü katmanları kullanılmıştır. SLEMSA bitki örtüsü oranı (C), aşınabilirlik (K) ve topoğrafı oranı (X) katmanları çakıştırılmıştır. CORINE yöntemine göre Burundi topraklarının potansiyel olarak %19.30'inin düşük risk içerdiği, %73.50'sının orta derecede ve %7.20'inin yüksek erozyon riski altında olduğu belirlenmiştir. Gerçek toprak erozyonu durumuna göre yapılan değerlendirmede ise alanın %69.6'sının düşük erozyon şiddeti görülürken %22.4'ünün orta şiddette ve % 0.40'unun yüksek şiddette erozyona uğradığı sonucuna varılmıştır. SLEMSA modeline göre ise, Burundi topraklarının %64.4'ünde toprak kaybı 100-250 t/ha/yıl, %23.4'ının ise 250-500 t/ha/yıl arasında toprak kaybı oluştuğu belirlenmiştir. Sonuç olarak Güney Afrika'nın tipik ekolojik karakteristiklerini gösteren Burundi'de toprak erozyonunun değerlendirilmesinde CORINE ve SLEMSA modellerinin kullanılabilir olduğu, SLEMSA modelinin CORINE modeline göre toprak erozyonunu belirlemede daha hassas sonuçlar ürettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to assess the soil erosion risk using the Coordination of Information of the Environment (CORINE) and Soil Loss Estimation Model for South Africa (SLEMSA) for Burundian soils. The CORINE model was used to produce actual and potential soil erosion risk maps, while the SLEMSA model was used to produce the map and to estimate the soil loss quantity in tons/ha/yr. Using the Remote Sensing and Geographic information system, for the CORINE model, soil texture, depth, stoniness, climate, and land use/land cover were overlaid. For SLEMSA, crop ration (C), erodibility (K) and topographic ration (X) was overlaid. The results showed that 19.30% of the study area was under low potential erosion risk, 73.50% was under moderate erosion risk and 7.20% of the study area was under high erosion risk. The actual soil erosion situation showed that 69.6% was under low erosion, 22.4% was under moderate erosion and 0.40% under high soil erosion. The SLEMSA model showed that a big part of Burundi is under moderate erosion with 64,4% of the study area. The soil loss in this area is between 100 and 250 t/ha/yr. It showed also that 23.4% of the study area was under high erosion with the soil loss which is between 250 and 500 t/ha/yr. As the result, the comparison of the CORINE and SLEMSA models in assessment of soil erosion in Burundi showed that the SLEMSA model is highly sensitive to soil erosion than the CORINE model.