Komnenoslar döneminde mali sistem ve toprak düzeninde değişimler: Toprak ve imtiyaz bağışları (1081-1185)
Revolution in the fiscal system and land regime in the Comnenian era: Donations of land and privilege (1081-1185)
  1. Tez No: 923056
  2. Yazar: CANER TOGAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN GÖKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bizans imparatorları arazi bağışlarını ve vergi muafiyetlerini, çeşitli nedenlerle bireylere veya kuruluşlara servet ve gelir dağıtmak için mali araçlar olarak kullanıyordu. Ancak imparatorluk bağışları XI. yüzyılda yeni bir niteliğe büründü. X. yüzyıldan itibaren belirginleşen ekonomik büyüme imparatorluğun mali politikalarını değiştirdi. İmparatorluk, tüm üretim araçlarını (işgücü ve toprak) ve ekonomik büyümenin yarattığı zenginliği tekeline alma eğilimi kazandı. Devlet, ilk olarak kontrolü altına giren toprakların kendi yetkilileri tarafından yönetilmesi politikasını benimsedi. Böylece imparatorlar, imparatorluğun her yerinde birçok imparatorluk oikosu, episkepsisi, kouratoreiası kurdu ve devlet arazileri X. ve XI. yüzyıl boyunca giderek arttı. Vergi sistemi de bu politikaya uyum sağlamıştı. Mevcut vergiler arttı, geçici vergiler kalıcı hale geldi ve artık yeni vergiler talep edilmeye başladı. Böylece devlet, ekonomik büyümenin ürettiği tüm gelirlere ve zenginliğe el koyuyordu. Büyük toprak sahiplerinin devletin istilacı gücünden kaçmasının tek yolu imparatorluk imtiyazı elde etmekti. Böylece, kayıt dışı yeni tarım arazilerini ve bunları işleyen paroikosları maliyeye kaptırma korkusu olmadan ellerinde tutabiliyorlardı. Bu ayrıcalıklara artan talep, imparatorluk bağışları ve vergi muafiyetlerini daha karmaşık kurumlar haline getirdi ve yeni bir karakter kazanmasına yol açtı. Komnenoslar döneminde, imparatorluk bağışları sadece çok küçük ve elit bir gruba ekonomik büyümeden faydalanmaları için bir genişleme alanı sağlamak için kullanıldı. Bu sayede hem vergi muafiyetleri hem de genişleme alanı veya kotası olan ayrıcalıklı kişi veya kurumlar, servetlerini artırmak için akranlarına göre daha avantajlı bir konum elde etmiş oldu.
Özet (Çeviri)
The Byzantine emperors used land grants and tax exemptions as financial instruments to distribute wealth and income to individuals or organizations for various reasons. However, imperial endowments had a new character in the XIth century. The economic growth that became evident from the Xth century onwards changed the financial policies of the empire. The Byzantine State tended to monopolize all means of production (labor force and land) and wealth generated by the economic growth. Firstly, the state adopted the policy of managing the lands came under its control by its agents. Thus, emperors founded many imperial oikoi, episkepseis, kouratoreiai all over the empire and state lands gradually grew throughout the Xth and XIth century. Also, the tax system adjusted to this policy. Existing taxes increased, temporary taxes became permanent, and the new taxes were imposed. Thus, the state exploited all revenues and wealth produced by the economic growth. The only way for the grand landlords to escape from the invasive force of the state was to receive imperial privileges. So that, they could utilise unregistered new agricultural lands and paroikos who cultivate them without fear of losing to the fisc. Therefore, the demand for imperial donations and tax exemptions increased. For this reason, these institutions became more complex and gained a new character. In the Comnenian Era, the imperial grants were used to give an expansion space to only a very small and elite group to get benefit from the economic growth. Privileged people or institutions who had both tax exemptions and space or quota for expansion were in a better position to increase their wealth than their peers.