Melanom ve bazal hücreli karsinom hastalarında melanositik nevüs özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of melanocytic nevus characteristics in patients with melanoma and basal cell carcinoma
  1. Tez No: 637367
  2. Yazar: CANER DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA ELÇİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Melanom deri kanserlerinin %3'ünü oluşturur ancak deri kanserine bağlı ölümlerin %80'inden sorumludur. Bazal hücreli karsinom en sık görülen deri kanseridir ve ölüme neredeyse hiç neden olmaz. Her iki deri kanseri de erken dönemde tanı aldıklarında basit cerrahi eksizyonla kür sağlanabilmektedir. Erken tanı için risk gruplarının belirlenebilmesi önemlidir. Bu çalışmada melanom ve bazal hücreli karsinom hastalarına ait melanositik nevüs özelliklerinin ortaya konulması amaçlandı. Bu amaçla 26 melanom ve 33 bazal hücreli karsinom hastasına ben haritalaması yapılarak melanositik nevüs sayıları, anatomik bölgelere göre dağılımları, dermoskobik paternleri ve predominant dermoskobik paternler analiz edildi. Ortanca melanositik nevüs sayısı melanom grubunda 51,5 (24-85) iken, bazal hücreli karsinom grubunda 26,0 (13-52) saptandı. Melanom grubunda hem baş bölgesinde hem de üst ekstremitede melanositik nevüs sayısı bazal hücreli karsinom grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı oranda daha fazla saptandı (p=0,015 ve p=0,031). En sık görülen dermoskobik patern kompleks paterndi ve melanom grubunun %50,7'sinde, bazal hücreli karsinom grubunun %53,4'ünde izlendi. Melanom grubunda gövdede homojen paterne, üst eksremitede ise kompleks paterne sahip melanositik nevüs oranı bazal hücreli karsinom grubundan istatistiksel anlamlı fazla saptandı (p=0,030 ve p=0,042). Predominant dermoskobik patern melanom grubundaki hastaların %68,4'ünde ve bazal hücreli karsinom grubundaki hastaların %74'ünde kompleks patern olarak saptandı. Elde edilen sonuçlar melanom ve bazal hücreli karsinom gruplarında gövde ve üst ekstremitede melanositik nevüslerde izlenen dermoskopik paternlerin oranlarının birbirinden farklı olduğunu göstermiştir. Gövdede homojen, üst ekstremitede kompleks patern oranının melanom hastalarında bazal hücreli karsinomdan daha sık gözlenmesi melanom için risk taşıyan bireylerin belirlenmesine hizmet edebilir.
Özet (Çeviri)
Although melanoma constitutes 3% of skin cancers, it is responsible for 80% of deaths due to skin cancer. Basal cell carcinoma is the most frequent type of skin cancer which almost never causes death. Both cancers are completely cured by simple surgical excision when diagnosed early. Determination of risk groups is essential for early diagnosis. This study aims to reveal the characteristics of melanocytic nevi in patients with melanoma and basal cell carcinoma. With this aim total body mapping was made for 26 melanoma and 33 basal cell carcinoma patients in order to find the number of melanocytic nevi, anatomic distribution of nevi, dermoscopic patterns of nevi and the predominant dermoscopic pattern. Mean number of melanocytic nevi in melanoma and basal cell carcinoma groups was 51,5 (range 24-85) and 26,0 (range 13-52), respectively. Number of melanocytic nevi both in head and upper extremities was found statistically significantly higher in melanoma than in basal cell carcinoma group (p=0,015 and p=0,031). Most frequent dermoscopic pattern was the complex pattern which was observed in 50.7% of melanoma group and in 53.4% of basal cell carcinoma group. Percentage of nevi with homogenous pattern located on the trunk and percentage of nevi with complex pattern located on the upper extremities was found statistically significantly higher in melanoma group than in basal cell carcinoma group (p=0,030 and p=0,042). Predominant dermoscopic pattern was determined as complex pattern in 68.4% of melanoma patients and in 74% of basal cell carcinoma patients. Results show that, dermoscopic patterns of nevi located on the trunk and upper extremities in melanoma and basal cell carcinoma groups differ from each other. The observation that the percentage of nevi with homogenous pattern on the trunk and complex pattern on the upper extremities is higher in melanoma patients compared to basal cell carcinoma patients, may help to determine the indivudals who carry the risk of melanoma.