Tiroid oftalmopati'de orbital dokuların manyetik rezonans görüntülerinin 3 boyutlu hacim oluşturma tekniği ile değerlendirilmesi
The evaluation of magnetic resonance images of orbital tissue in thyroid ophthalmopathy BY three dimensional volume rendering technique
  1. Tez No: 637368
  2. Yazar: CİHANGİR BELDAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM EŞKİ YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Tiroid oftalmopatide, orbital dokulardaki alan ve hacim değişikliklerinin manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile tespit edilmesi ve klinik aktivite ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Göz Hastalıkları kliniğinde Ocak 2015 – Aralık 2019 tarihleri arasında tiroid oftalmopati (TİO) tanısı ile takip edilmiş 30 hasta ile orbital patolojisi olmayan 30 birey (kontrol grubu olarak) çalışmaya alındı. Hasta verileri retrospektif olarak incelendi ve kaydedildi. Manyetik rezonans (MRG) görüntülerinden volume rendering tekniği kullanılarak, ekstra oküler kaslar (EOK), retroorbital yağ doku (ROY), retroorbital bölge (ROB), kemik orbita (KO), retrobulber optik sinir (RBOS), optik kanal içi optik sinir (OS) ve glob dahil orbital dokuların alanları ve hacimleri oluşturuldu. Alan ve hacim ölçümü için osirix MD programı kullanıldı. MR görüntüleri digital imaging and communications in medicine (DICOM) formatında osirix MD bilgisayar programına aktarıldıktan sonra hacmi ve alanı ölçmek için orbital doku sınırları manuel olarak işaretlendi. Programdan işaretlenen bölgenin alan ve hacim bilgisi otomatik olarak alındı. Rektus kas hacimleri matematiksel olarak toplanarak total kas hacmi (TKH) hesaplandı. Orbital doku alan ve hacimleri birbirine oranlandı. Ekzoftalmus miktarı ölçülerek radyolojik Hertel (R-Hertel) olarak kaydedildi. Bu ölçümler kontrol grubundaki MRG görüntülerinden oluşturulan orbital doku alan, hacim ve oranları ile karşılaştırıldı. Hasta grubunda, iki göz arasında da karşılaştırma yapıldı. Ayrıca hesaplanan orbital ölçümlerin klinik aktivite skoru (KAS), diplopi varlığı, hertel exoftalmometre ölçümleri ve tiroid fonksiyon testleri ile korelasyonu analiz edildi. Bulgular: Çalışma grubunda 15'i kadın, 15'i erkek ve yaş ortalaması 45,6±11,1 (20-66) yıl olan 30 hastanın 60 gözü incelendi. Kontrol grubunda 18'i kadın, 12'si erkekti ve yaş ortalaması 50,3±9,6 (27-63) yıl olan 30 hastanın 60 gözü incelendi. Hasta grubu ile kontrol grubu arasında glob hacmi ve alanı benzerdi (p >0,05). Retrobulber OS alan ve hacmi hastalarda daha düşüktü (p ˂0,05). Diğer tüm orbital doku alan, hacim ve oranları hasta grubunda kontrol grubuna göre yüksek bulundu (p ˂0,05). Hasta grubunda klinik ölçümler, bulgular ve MR ölçümlerinde iki göz arasında anlamlı fark yoktu ve simetrik tutulum vardı. Klinik aktivite skoru negatif olan hastaların EOK, ROY, ROB ve KO alan ve hacimleri kontrol grubundan yüksekti (p ˂0,05). Klinik aktivite skoru ile en çok korele olan parametreler TKH (r =0,825 p ˂0,001), R-Hertel (r =0,783 p ˂0,001) ve EOK'den inferior rektus (İR) hacim ve alanı (sırası ile r =0,797 ve r =0,755 p ˂0,001) idi. Retroorbital YD hacmi KAS ile ilişkiliydi fakat korelasyon kaslara göre daha düşüktü (r =0,495 p ˂0,001), ROB ve KO hacmi ve alanı da KAS ile güçlü korelasyon gösteriyordu (p ˂0,001). Diplopisi olanlarda, YD ölçümleri dışındaki tüm orbital ölçümler olmayanlardan yüksekti. Klinik olarak ölçülen Hertel ile R-Hertel (r =0,825 p ˂0,001) çok güçlü, TKH, tüm EOK hacimleri, ROB hacmi ve alanı güçlü, ROY hacmi ve alanı orta düzeyde koreleydi. Herteli en fazla etkileyen parametreler, hacimlerde 1 cm3 artışı ile 2,32 mm Hertel artışı yapan TKH ve oranlarda 0,1 birim artışı ile 3,72 mm Hertel artışı yapan TKH/KOH oranıydı. Klinik aktivite değerlendirilmesinde en kullanışlı parametreler, medial rektus (MR) hacmi (%81 sensitif, %95 spesifik, cut-off: 0.90 cm3), TKH (%81 sensitif, %88 spesifik, cut-off: 3,42 cm3), R-Hertel (%90 sensitif, %72 spesifik, cut-off: 23,2 mm) ve MR hacmi/KOH oranı (%81 sensitif, %95 spesifik, cut-off: 0,069) olarak bulundu. Klinik aktivite skoru pozitif hastalarda antiTG seviyesi daha yüksekti (p =0,043). Retroorbital yağ doku ve ROB hacimleri ile sT3 ve antiTG arasında orta düzeyde korelasyon vardı.
Özet (Çeviri)
Objectives: To detect area and volume changes in orbital tissues in thyroid ophthalmopathy by magnetic resonance imaging (MRI) and to evaluate its relationship with clinical activity. Materials and Methods: Thirty patients who had been followed-up with the diagnosis of thyroid associated ophthalmopathy (TAO) between January 2015 and December 2019 in Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital, Ophthalmology Clinic and 30 individuals without orbital pathology (as a control group) were included in the study. Patient's data were analyzed retrospectively and recorded. The areas and volumes of extraocular muscles (EOM), retroorbital fat tissue (ROF), retro-orbital region (ROR), bony orbit (BO), retrobulbar optic nerve (RBON), optic nerve (ON) inside the optic canal, and globe were created using the volume rendering technique from magnetic resonance (MRI) images. The volume and area of orbital tissues was calculated using the osirix MD analysis software tool. After the MR images were recorded as digital imaging and communications in medicine (DICOM) in the osirix MD software program, the borders of orbital tissues were manually marked to measure the volume and area. The area and volume of that region were automatically taken. Total muscle volume (TMV) was calculated by summing rectus muscle volumes mathematically. The ratios of orbital tissue areas and volumes were calculated. The amount of exophthalmos was measured and recorded as radiological Hertel (R-Hertel). These measurements were compared with orbital tissue areas, volumes, and ratios created from MRI images of the control group. A comparison between the two eyes was also performed in the study group. In addition, the correlation of orbital measurements with clinical activity score (CAS), presence of diplopia, hertel exophthalmometer measurements, and thyroid function tests were analyzed. Results: Sixty eyes of 30 patients with the mean age of 45.6±11.1 (20-66) years, 15 women and 15 men, were examined in the study group. Sixty eyes of 30 patients with the mean age of 50.3±9.6 (27-63) years, 18 women and 12 men, were examined in the control group. The area and volume of globe were similar between the study and the control groups (p> 0.05).