Endüstri yapılarının toplum kullanımı amaçlı yeniden işlevlendirilmesi
Refunctioning of industrial buildings for public use purposes
- Tez No: 637372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KISAR KORAMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Endüstri yapıları, sosyal, kültürel ve mimari değerlerin sembolü olarak korunması ve geleceğe aktarılması gereken kültürel varlıklardandır. İşlevlerini yitirip terk edilmeleri sonucunda atıl kalıp sahip olduğu değerleri kaybetme ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmışlardır. Bu yapıların endüstriyel miras kavramı doğrultusunda kentle yeniden bütünleştirilmeleri, fiziksel ve kültürel bağlamda sürekliliği sağlayacak çözümü oluşturmaktadır. Koruma yaklaşımlarından olan yeniden işlevlendirme, yapıların potansiyelleri doğrultusunda güncel ihtiyaçlara cevap vererek kullanılması ile çevresi ve kendisi için yarar sağlamasına olanak veren uygulamadır. Günümüzde endüstri yapılarının özellikle yurtdışında kültür, eğitim, eğlence, konut gibi işlevlerle yeniden toplum kullanımına açılmış örnekleri çoğalmaktadır. Bu çalışmada literatürden endüstri mirasının önemi ve kent kullanımına yeniden açılması ile oluşacak toplumsal fayda aktarılmıştır. Çalışmanın özgün bölümünde ise Londra'da büyük ölçekli bir proje kapsamında yer alan ve ticari amaçla kamusal kullanıma açılan Coal Drops Yard incelenmiştir. Projenin endüstriyel mirasa getirdiği yeni mekânsal ve işlevsel özellikler toplumsal katkısı üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Industrial buildings are cultural assets that need to be preserved and hand down to the future as a symbol of social, cultural and architectural values. As a result of losing their functions and being abandoned, causes them to face the risk of losing their values and danger of extinction. The reintegration of the industrial buildings with the people accordingly industrial heritage will be the solution that make them ensure their sustainability in the physical and cultural context. Adaptive re-use, which is one of the conservation approaches, is an application that is an opportunity for using buildings towards their potential, allows to benefit for building's itself and environment. Nowadays, examples of industrial buildings that have been re-opened to public use with functions such as culture, education, entertainment and housing are increasing. In the literature section of the study the importance of industrial heritage, it's opportunities and the social benefit that will be created by refunctioning it to people usage spaces are defined. In the original part of the study, Coal Drops Yard, which is part of a large-scale urban regeneration project in London and opened to public use for commercial purposes, will be examined. The new spatial and functional features that the project based on renovation of the industrial heritage, have been examined in the context of social benefits.