Akut koroner sendrom hastalarının tanısında siklofilin düzeylerinin incelenmesi
Investigation of cyclophilin levels in the diagnosis of acute coronary syndrome patients
  1. Tez No: 637371
  2. Yazar: ABDULKADİR TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Akut koroner sendrom hastalarında siklofilin düzeylerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Aralık 2018 ile Aralık 2019 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Uygulama ve Araştırma Merkezi kardiyoloji polikliniğinde akut miyokard enfarktüsü tanısı alan ve çalışma kriterlerini karşılayan 150 AMI hastası ve 25 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hastalardan ve sağlıklı gönüllülerden siklofilin A, siklofilin D, CRP ve MMP-9 düzeylerinin araştırılması için rutin alınan venöz kanlarından örnekler ayrıldı. Hastalar NSTEMI ve STEMI olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Hasta gruplarında siklofilin A, siklofilin D, CRP ve MMP-9 düzeyleri incelendi. Ayrıca diyabet, hipertansiyon, dislipidemi, yaş, cinsiyet ve sigara kullanımı gibi kardiyovasküler risk faktörlerinin siklofilin A ve siklofilin D düzeylerine etkisi incelendi. Bulgular: Hasta grubu ve sağlıklı gönüllülerle karşılaştırıldığında siklofilin A düzeyleri anlamlı olarak düşük, siklofilin D düzeyleri ise anlamlı olarak yüksek bulundu (p0.05). Siklofilin D düzeyleri kadınlarda, sigara içmeyenlerde ve dislipidemi varlığında anlamlı olarak yüksek bulunurken (p0.05). Hasta grubu ve sağlıklı gönüllüler karşılaştırıldığında CRP düzeyleri hastalarda anlamlı olarak yüksek bulunurken (p0.05). Sonuç: Çalışmamızda AMI hastaları ve sağlıklı gönüllüler arasında siklofilin A ve D düzeyleri açısından anlamlı fark olduğu görüldü. Ancak akut koroner sendromda siklofilinlerle ilişkili mekanizmaları anlamak için daha ileri araştırmalara gerek duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to examine cyclophilin levels in patients with acute coronary syndrome. Material and Method: 150 AMI patients diagnosed with acute myocardial infarction at the cardiology outpatient clinic of Zonguldak Bülent Ecevit Practice and Research Hospital and 25 healthy volunteers were included in the study between dates of December 2018 and December 2019. Samples were separated from routine venous blood samples of patients and healthy volunteers to investigate cyclophilin A, cyclophilin D, CRP and MMP-9 levels. The patients were divided into two groups as NSTEMI and STEMI. In the patient groups, cyclophilin A, cyclophilin D, CRP and MMP-9 levels were analyzed. In addition, the effects of cardiovascular risk factors such as diabetes, hypertension, dyslipidemia, age, gender and smoking on cyclophilin A and cyclophilin D levels were analyzed. Results: Compared to the patient group and healthy volunteers, cyclophilin A levels were significantly low and cyclophilin D levels were significantly higher (p0.05). While cyclophilin D levels were found to be high in women, non-smokers and in the presence of dyslipidemia (p< 0.05), it was found that the presence of advanced age, diabetes and hypertension had no significant effect (p>0.05). When the patient group and healthy volunteers were compared, CRP levels were found to be significantly higher in patients (p0.05). Conclusion: In our study, there was a significant difference between cyclophilin A and D levels of AMI patients and healthy volunteers. However, further researches are needed to understand the mechanisms associated with cyclophilins in acute coranary syndrome.