Toplum kökenli ve nozokomiyal sepsislerde etkenler ve direnç sorunu
Pathogens and resistance problems in communi̇ty-acqui̇red and nosocomial sepsis
- Tez No: 637373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN DEVECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç:Sepsisde ortaya çıkan inflamatuar yanıt, çoklu organ yetmezliği ve ölüme yol açmaktadır.Bununla birlikte dirençli patojenler de yıllar içerisinde önemli bir problem olmaya devam etmekte ve artış göstermektedir.Bu çalışma, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği'nde kan dolaşım enfeksiyonu nedeniyle yatmakta olan hastaların epidemiyolojik özellikleri, risk faktörleri, klinik bulguları ve izlemleri, hastalık etyolojileri ile etkenlerin üreme ve direnç profillerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışma kesitsel prospektif olarak planlanarak 2015-2019 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji servisine yatırılan ve kan kültüründe anlamlı üremesi olan yetişkin (yaş>18 yıl) hastalar dahil edildi. Hastaların yatış öncesi risk faktörleri, hastaların demografik verileri, enfeksiyon için risk faktörü olabilecek durumlar, üreyen etkenler ve direnç profilleri kayıt altına alındı. Bulgular: Çalışmaya 45 kadın 55 erkek olmak üzere toplam 100 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 62,93 ± 15,84 yıldı.Hastaların 47'sinde toplum kaynaklı enfeksiyon,53'ünde nozokomiyal enfeksiyon saptandı. Toplum kaynaklı enfeksiyonu olan hastalarda enfeksiyon odağı olarak en sık üriner sistem ve deri yumuşak doku, nozokomiyal enfeksiyonu olan hastalarda intravenöz kateter ve üriner sistemdi.Kan kültürlerinde 64 (%64) gram negatif, 34 (%34) gram pozitif ve 2(%2) fungal etken tespit edildi.Etkenlerin 23'ü (%23) ile Escherichia coli (E. coli); 14'ü (%14) S. aures ve 13'ü (%13) Klebsiella spp.'di. Direnç profilleri açısından bakıldığında genişlemiş spektrumlu beta laktamaz (GSBL) pozitif olan 21 etken, çoklu ilaç direnci olan 34 etken, yaygın ilaç dirençli 2 etken, tüm ilaçlara dirençli 2 etken olduğunu tespit ettik. Gram negatif etkenler içinde 7 (%11) adet karbapenem dirençli patojen tespit edildi.Son 90 gün içinde antibiyotik kullanımının GSBL pozitifliği ile anlamlı ölçüde ilişkisi olduğu tespit edildi.S.aures izolatlarının 4'ünde (%28,5) metisilin direnci tespit edildi.İzole edilen 5 enterokok suşunun 2'sinde (%40) ampisilin ve 1'inde (%20) vankomisin direnci saptandı. Pnömokoklarda penisilin direnci saptanmadı Sonuç:Kan dolaşım enfeksiyonuolan kişilerin büyük bir oranında sepsis gelişmektedir. Sepsise neden olan en sık enfeksiyon kaynağı üriner sistem olup çoğunlukla gram negatif bakteriler etken olarak görülmektedir. Daha önce antibiyotik kullanımı olan hastalarda dirençli patojenlerle enfekte olmaktadır. Bu nedenle antibiyotiklerinin başlanma endikasyonlarının daha dikkatli seçilmesi,özellikle de sepsis gibi hayatı tehdit eden ve antibiyotiklerin sık kullanıldığı durumlarda direnç gelişiminin önlenmesi açısından kilit öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Aim:The inflammatory response in sepsis leads to multiple organ failure and death. However, resistant pathogens continue to be an important problem and increase over the years.This study aimed to evaluate epidemiological features, risk factors, clinical findings and follow-ups, disease etiology, and reproductive and resistance profiles of patients hospitalized at the Ondokuz Mayıs University Infectious Diseases and Clinical Microbiology Clinic for blood circulation infection. Method:The study was planned prospective sectional and included adult patients (age> 18 years) who were admitted to the Ondokuz Mayıs University Infectious Diseases and Clinical Microbiology service between 2015-2019 and who had significant reproduction in blood culture.Pre-hospitalization risk factors, demographic data of patients, conditions that may be risk factors for infection, reproductive factors and resistance profiles were recorded. Results:A total of 100 patients, 45 women and 55 men, were included in the study. The average age of the patients was 62.93 ± 15.84 years. 47 of the patients had community-acquired infections and 53 of them had nosocomial infections.The most common cause of infection in patients with community-acquired infections was the urinary system and skin soft tissue, and in patients with nosocomial infections the intravenous catheter and urinary system.64 (64%) gram negative, 34 (34%) gram positive and 2 (2%) fungal agents were detected in blood cultures. 23 (23%) of the agents and Escherichia coli (E. coli); 14 (14%) were S. aures and 13 (13%) were Klebsiella spp.We found that 21 factors with extended spectrum beta lactamase (ESBL) positive, 34 factors with multiple drug resistance, 2 extensively drug resistant pathogen, 2 pandrug resistant pathogen.7 (11%) carbapenem resistant pathogens were detected among gram negative pathogens.Antibiotic use was found to be significantly associated with ESBL positivity in the last 90 days.Methicillin resistance was detected in 4 (28,5%) of S.aures isolates. Ampicillin resistance was found in 2 (40%) and vancomycin resistance in 1 (20%) of 5 enterococcus strains. Penicillin resistance was not detected in pneumococci Conclusion: A large proportion of people with bacteremia develop sepsis. The most common source of infection that causes sepsis is the urinary system and mostly gram negative bacteria are seen as factors. Patients who have previously used antibiotics are infected with resistant pathogens. For this reason, it is important to choose the indications for the initiation of antibiotics more carefully and to prevent the development of resistance, especially in life-threatening and frequently used antibiotics such as sepsis.