Patent hakkına ilişkin istisnalar ve sınırlamalar
Exceptions and limitations to the patent right
  1. Tez No: 637397
  2. Yazar: MEHMET HAMZA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ PASLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Günümüz dünyasında klasik mülkiyetin konusunu oluşturan taşınır ve taşınmaz eşyalardan çok daha fazla değere sahip olan gayri maddi haklardan biri de patent hakkıdır. Aynı zamanda bir mülkiyet hakkı türü olan patent hakkı toplumsal yaşamın bir unsuru olup toplumla etkileşim halindedir. Bu etkileşim hali mülkiyet hakkında olduğu gibi patent hakkından içerisinde bulunan toplum ve ekonomik düzenin gereklilikleri ile patent sisteminin amaçları nedeniyle patent hakkından sınırsızca yararlanılmasını imkânsız hale getirmektedir. Bu bağlamda patent hakkı gerek zamansal gerek de coğrafi sınırlara sahip olup aynı zamanda içerdiği yetkiler bakımından, kamu yararı, kamu sağlığı, ekonomik büyüme gibi amaçlarla da çok sayıda istisna ile kayıtlanmış bir fikri mülkiyet hakkıdır. Çalışmamızda bu sınırlamaların tarihsel ve fikirsel evrimi, bu istisnalar ve sınırlamaların sebepleri ve kapsamı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, immaterial goods can have much more value than the movable and immovables which constitutes the subject of classical property is the patent right. The patent right, which is also a type of property right, is an element of social life and interacts with society. This state of interaction makes it impossible to make unlimited use of the patent right due to the requirements of the patent system, the requirements of the society and economic order and the purposes of the patent system, as it is about property. In this context, the patent right has both temporal and geographical boundaries and at the same time it is an intellectual property right registered with numerous exceptions for the purposes of public interest, public health and economic growth. In our study, the historical and intellectual evolution of these limitations, the reasons and the scope of these exceptions and limitations are examined.