Ergin çekirdeksizi üzüm çeşidinde giberellik asit ve tane seyreltme uygulamalarının verim ve kalite özelliklerine etkisi
The effects of gibberellic acid and berry thinning applications on yield and quality properties of ergi̇n seedless grape variety
  1. Tez No: 637400
  2. Yazar: BERNA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH TANGOLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, kendi kökü üzerinde yetiştirilen 12 yaşlı Ergin Çekirdeksizi üzüm çeşidinde farklı dozlarda Giberellik asit (GA3) ve Tane seyreltme (TS) uygulamalarının verim ve kalite özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. GA3 uygulaması çiçeklenme öncesi, tam çiçeklenme ve tane tutumunda olmak üzere 3 farklı fenolojik dönemde, 10, 15, 20 ve 40 ppm dozlarında uygulanmıştır. Tane seyreltmesi tane tutumu sırasında yapılmıştır. Çalışma sonucunda, üzüm verimi ve salkım ağırlığı bakımından en yüksek değerler sırasıyla: TS yapılan ve iki dönem (çiçek öncesi ve tane tutumunda) su uygulaması yapılan K2 uygulamasından (4308 g omca-1 ve 478,7 g); TS yapılan ve üç dönem (çiçek öncesi+tam çiçeklenme+tane tutumunda) su uygulanan K3 uygulamasından (3913 g omca-1, ve 434.8 g); TS yapılan ve GA3 uygulanan (çiçek öncesi 20 ppm+tam çiçeklenmede 20 ppm+ tane tutumunda 40 ppm) GA2/2 uygulamasından (3888 g omca-1 ve 432.0 g) elde edilmiştir. GA3 ve TS uygulamalarının ve etkileşiminin, tane özellikleri üzerine etkisinin önemli olmadığı saptanmıştır. Şıra özellikleri bakımından GA3 uygulamaları arasında önemli farklılıkların olduğu saptanmış; en yüksek SÇKM (%15.20) ve olgunluk indisi (20.15) su uygulanmayan ve TS yapılmayan K1 uygulamasından elde edilmiştir. pH değerinin TS yapılan ve GA3 uygulanan (çiçek öncesi 10 ppm+tam çiçeklenme 10 ppm+tane tutumunda 20 ppm) GA3/3 uygulamasında diğer uygulamalardan daha yüksek (3.30) çıktığı saptanmıştır. Sonuçta, Ergin Çekirdeksizi gibi abortif çekirdeğin oldukça iri olduğu çeşitlerde GA3 etkisinin belirgin çıkmayabileceği kanaatine varılmıştır. Sonraki çalışmalarda bu çeşitte farklı GA3 konsantrasyonları ve uygulama zamanı ile tane seyreltme amaçlı daha derin salkım ucu kesiminin de araştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different doses of Giberellic acid (GA3) and berry thinning (TS) applications on yield and quality characteristics of 12-year-old Ergin Seedless grape variety grown on its own root was investigated. GA3 application was applied in 3 different phenological periods, i.e. before flowering, in full bloom and fruit set, at 10, 15, 20 and 40 ppm doses. Berry thinning was applied during fruit set. As a result of the study, the highest values in terms of grape yield and bunch weight are as follows: from K2 application (4308 g vine-1 and 478.7 g) in which applied TS and in two periods (before flowering and berry set) water was applied; from the K3 application (3913 g vine-1, and 434.8 g) where applied TS and water applied for three periods (before flowering+full bloom+berry set); It was obtained from GA2/2 application (3888 g vine-1 and 432.0 g), which was applied TS and applied GA3 (20 ppm before flowering+20 ppm in full bloom+40 ppm in berry set). It was determined that the effects of GA3 and TS applications and interaction on berry properties were not significant. It has been determined that there were important differences between GA3 applications in terms of must. The highest TSS (15.20%) and maturity index (20.15) were obtained from K1 application without water and TS. It was found that pH value was higher (3.30) than other applications in GA3/3 application where TS was applied and GA3 was applied (10 ppm in pre-bloom+10 ppm in full bloom+20 ppm in berry set). As a result, it was concluded that the GA3 effect may not be evident in varieties such as Ergin Seedless which has the quite large abortive seed. In later studies, it is recommended to investigate the deeper cluster tip cuttings for berry thinning with different GA3 concentrations and application times in this variety.