Comparison of shooting method and complementary functions method in linear stability problems
Lineer stabilite problemlerinde atış metodu ve tamamlayıcı fonksiyonlar metodunun karşılaştırılması
- Tez No: 637399
- Danışmanlar: PROF. DR. NAKİ TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hesaplama açısından zaman alan sayısal problemlerin çözümünde, tek bir genel yaklaşım yerine hibrit ve akıllı algoritmalar kullanılır. Bu da mevcut sayısal algoritmalar arasında karşılaştırmalı çalışma ihtiyacını doğurur. İyi bilinen“Atış metodu”nun başka bir sayısal yöntem olan“Tamamlayıcı Fonksiyonlar Metodu”(TFM) ile karşılaştırmalı olarak analizi, zahmetli bir sınır özdeğer problem olanlineerstabilite problemleri özelindeyapılacaktır. Her iki sayısal yöntem, geçerli bir sınır değer probleminin bir başlangıç değer problemine dönüştürülmesi için kullanılır. Atış metodu direkt bir yaklaşım benimser, eksik başlangıç durumunun tahmin edilmesiyle başlar ve iki değişken içeren denklemler sistemine dayanan yinelemeli bir şema oluşturur;tahmini bir başlangıç koşulu ve bir özdeğer ile başlanır. Tersine, TFM, lineer diferansiyel denklemlerin genel özelliklerini kullanarak eksik başlangıç koşulunu bulma ihtiyacı hariç akıllı bir yaklaşım kullanır: Tek bir değişken, yani bir özdeğer ile yinelemeli bir cebirsel denklem şeması üretir. TFM ile değişken sayısındaki azalma, iki sayısal yöntem arasındaki bu karşılaştırmanın temelini oluşturmaktadır. Her iki sayısal yöntem de çeşitli lineer stabilite problemleri için doğruluk ve verimlilik açısından değerlendirilecektir. Test problemleri (i) Farklı Euler Kolonları, (ii) kenarları boyunca tutturulmuş bir diskin termal burkulması (iii) fonksiyonel derecelendirilmiş (FGM) bir diskin termal burkulması.
Özet (Çeviri)
Solution of computationally expensive numerical problems demands hybrid and intelligent algorithms, instead of a single generalized approach. A comparative analysis of well renowned“Shooting method”with another numerical method“Complementary Functions Method”(CFM) is performed on a computationally-cumbersome boundary eigenvalue problem, namely, numerical determination of an eigenvalue (λ) in linear stability problems. Both numerical methods are used for the conversion of a governing boundary value problem into an initial value problem. Shooting method takes a direct approach, starts with the guessing of missing initial condition and lays an iterative scheme based upon the system of equations containing two variables: a missing initial condition and an eigenvalue. Conversely, complementary functions method uses a smart approach, excluding the need of finding the missing initial condition by using general properties of linear differential equations: it produces an iterative scheme of algebraic equations with a single variable, namely, an eigenvalue. Reduction in the number of variables by CFM sets the basis of this comparison between the two numerical methods. Both numerical methods are evaluated in terms of accuracy and efficiency for various cases of linear stability problems: (i) Different cases of Euler's Columns (ii) thermal buckling of a disc restrained along its edges (iii) thermal buckling of a functionally graded (FGM) disc.