Pomak müzik kültürü
Pomak musical culture
  1. Tez No: 637438
  2. Yazar: HASAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ülkemize 1877-1878 Osmanlı – Rus savaşı sırasında ve 1990'lı yılların ortalarına doğru sona eren göçlerle Türkiye'ye yerleşen Pomakların; tarih, dil, din, kültür, gelenek ve göç yapıları çalışmanın alanı içerisinde ele alınmıştır. Bu yerleşim yerlerinde yaşayan Pomakların sosyokültürel yaşamları içerisinde müzik kültürleri incelenmiştir. Aynı kapsamda Pomakların kültürel özelliklerini kaybedip kaybetmediği, kökenleri hakkında asimile olup olmadıkları ve dil, kültür, gelenek ve sosyal yapıları pesnalar (şarkılar) bağlamında analiz edilmiştir. Pomak kimliğinin özgün müziği olan pesnanın etnik kimlik ve müzik bağlantısı incelenmiştir. Bu alanda var olan literatürün kaynak taramalarından yararlandığımız ve Edirne, İstanbul, Sakarya, İzmir illerinde Pomakların yaşadığı yerleşim yerlerinde yapmış olduğumuz alan araştırmalarından elde ettiğimiz pesna örneklerinin, ses yapısı, melodik kalıpları, form, ritim, müzik biçimleri araştırılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda Pomakların halk şarkılarının özgün bir melodik yapısı olduğu ve kendi kültür ögelerinden beslendiği gözlemlenmiştir. Çalışmadan elde ettiğimiz bulgularda, Pomak halk şarkılarının modernleşmeye ve ekonomik nedenlerden dolayı gelecek kuşaklara aktarılmasında sorunlar yaşandığı tespit edilmiş fakat belirli bir kesimde kültürün kaybolması yerine devam ettiği de gözlemlenmiştir. Pesnaların sözlerine bakıldığında ise aşk, sevgi, özlem, doğa, gibi konuların işlenmiş olduğu ve bu ögelerin Pomak kültürü ile özdeşleşmiş olduğu görülmektedir. Pomak pesnaları genellikle toplumda yaşanmış olayları tema edinip onlara verdiği değeri gözler önüne sermiştir. Pesnaların halk arasında imece halinde iş yaparken söylenmesi pesnaların toplumsal dayanışmayı artırdığını örnek olarak göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The history, language, religion, culture, customs and immigration structures of Pomaks who settled in Turkey during 1877 – 1878 Ottoman – Russian War and with the migrations ending towards the mid-1990s are considered within the scope of the study. Music cultures have been studied in the socio-cultural life of Pomaks living in these settlements. In the same context, whether Pomaks lost their cultural characteristics, whether they were assimilated about their origins, and their language, culture, tradition and social structures were analyzed in the context of pesnas (songs). Ethnic identity and music connection of pesna, which is the original music of Pomak identity, was examined. The sound structure, melodic patterns, form, rhythm, and musical forms of the pesna samples that we have obtained from the literature surveys in this area and the field studies we have made in the settlements where Pomaks live in the provinces of Edirne, Istanbul, Sakarya and Izmir have been investigated. As a result of the examinations, it has been observed that the folk songs of Pomaks have a unique melodic structure and are fed by their own cultural elements. In the findings we obtained from the study, it was determined that there were problems in the transfer of Pomak folk songs to the next generations due to modernization and economic reasons, but it was also observed that culture continued in a certain part rather than disappearing. When the words of the pesna are examined, it is seen that the subjects such as love, love, longing, nature, are studied and these elements are identified with pomak culture. Pomak pesnas often reveal the value that has been experienced in society and reveal the value it gives them. The fact that pesna was sung while doing business among the people showed that pesna increased social solidarity as an example.