Fabrication of degradable polymer coated nanoparticles
Kırılabilir polimer fırça kaplı nanoparçacıkların fabrikasyonları
- Tez No: 637452
- Danışmanlar: PROF. DR. AMİTAV SANYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son yıllarda, polimer konjuge ilaç taşıma sistemlerine ilgi artmaktadır. Küçük molekül yapıdaki ilaçlar veya makromoleküler konjugatların manyetik alanla hedeflenen dokulara taşınması, bu ilaçların manyetik nanoparçacıklara konjugasyonları ile mümkündür ve bu konjugasyon için çeşitli yöntemler geliştirilmektedir. Bu tezde, öncelikle oleik asit kaplı demir oksit manyetik nanoparçacıklar termal dekompozisyon metodu ile sentezlenmiştir. Yer değiştirme reaksiyonu ile nanoparçacıklar kırılabilir disülfür bağları içeren, dopamin ile modifiye edilmiş, zincir transfer ajanları ile kaplanmıştır. Daha sonra yüzeyden büyütme yaklaşımı ve RAFT polimerizasyonu ile bu ajanlar üzerinden polimerik fırçalar büyütülmüştür böylece manyetik nanoparçacıklar PEG bazlı hidrofilik polimerler ile kaplanmıştır. Bu sistemde yer alan kırılabilir bağlar redoks ortamına karşı duyarlıdır. Hastalıklı dokularda fazla miktarda bulunan, indirgen madde glutatyon sayesinde polimerler nanoparçacıklardan kolayca ayrılabilmektedir. Polimer zinciri,“yüzeyden büyütme”yaklaşımı kullanılarak bir nanoparçacık yüzeyinden büyütüldüğünde, polimer yüzeyden ayrılamadığı ve analiz edilemediği için moleküler ağırlık ve moleküler ağırlık dağılımları gibi özellikleri tespit etmek oldukça zordur. Burada geliştirilen sistemde, polimerik fırçalar yüzeyden ayrılabildiği için çok ılımlı koşullar altında özelliklerinin verimli bir şekilde belirlenmesi sağlanmıştır. Kontrol grup olarak da kırılabilir disülfür bağı içermeyen system kullanılmıştır. Ayrıca, taşıyıcı olarak kullanılacak sistemde, model ilaç olarak floresan hidrofobik boya molekülü monomer olarak kullanılmıştır. Nanoparçacıklar üzerlerinden floresan boya ve PEG bazlı kopolimerik fırçalar büyütülmüştür böylece hidrofobik olan boya molekülü suda çözünürlük kazanmıştır. Son olarak da polimerlerin tritiyokarbonat uçları NHS gruplarıyla modifiye edilmiştir, böylece polimer nanoparçacık konjuge sistemi biyomoleküllerin bağlanmasına açık hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, interest in polymer drug conjugate delivery systems has increased. When these polymer drug conjugate systems are conjugated with magnetic nanoparticles, they can be used as delivery systems by creating magnetic field. In this thesis, firstly monodisperse oleic acid coated, iron oxide nanoparticles were synthesized by thermal decomposition method. By place exchange reaction, these nanoparticles were coated by chain transfer agents which are modified with dopamine and have disulfide bond in their structure. Then PEG based polymer were grafted from the surface of iron oxide nanoparticles by RAFT polymerization in order to make them hydrophilic. In this system, there are disulfide bonds between polymeric brushes and nanoparticles and these bonds can be cleaved by glutathione which is found in excess at diseased tissues. Importantly, it is difficult to characterize the molecular weights of the polymers which were grown from the surface of nanoparticles 'by grafting-from' approach. We envisioned that mild methods to cleave the polymers from nanoparticle surfaces will facilitate their characterization. We demonstrate that treatment with glutathione cleaves the polymeric brushes from nanoparticles under mild conditions. Thus, this study provides an excellent way to analyze molecular weight and molecular weight distributions of polymer brushes. In order to understand the cleavage kinetics, polymer brushes containing fluorescent dye were synthesized. Also, the fluorescent dye acts as a model hydrophobic drug. Incorporation of the dye into polymer brushes provides it with water solubility. Finally, we demonstrated that the trithiocarbonate end groups of polymers can be modified with azo initiators for purposes of attachment of any biomolecules.