Dış borçlar ve doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ekonomik büyüme üzerine etkisi: Ekonometrik bir inceleme
The impact of foreign debt and foreign direct investment on economic growth: An econometric analysis
- Tez No: 637451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKYAY UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
İktisadi faaliyetlerin amacı, insan ihtiyaçlarını karşılayan mal ve hizmetlerin üretilmesidir. İnsan ihtiyaçlarını karşılayan mal ve hizmetler serbest piyasa ekonomisinin geçerli olduğu ya“özel kesim”ya da“kamu kesimi”tarafından üretilmektedir. Ekonomi büyüme (mal ve hizmetlerin üretim artışı), Reel milli gelirin uzun dönemli olarak artmasına denilmektedir. Reel milli gelirdeki artış ise üretim miktarındaki artışlar anlamına gelmektedir. Ekonomi büyüme problem tüm dünya ülkelerinde büyüyen bir sorun haline gelmiştir. Özellikle Gelişmekte Olan ülkeler için büyüme büyük bir sorun oluşturmuştur. Bir ülke kendi için dış borçları almak için uluslararası kuruluşlardan, yabancı devletlerden, yabancı bankalardan ve piyasalardan alabilmektedir. Bu konuda gelişmekte olan ülkelerin ciddi sıkıntısı alınan iç ve dış borçların verimli bir şekilde kullanamadıklarıdır. Bundan dolayı bazı ülkelerin ekonomik büyümesi için dış borcun alınması uygun görünmemektedir. Gelişmekte olan birçok ülkelerin karşılaştığı önemli iki sorundan biri sermaye yetersizliği ve diğeri ise uygun dış borçların bulamamalarıdır. Çalışmanın önemli hedefi bilimsel araştırma yöntemlerini kullanarak, ekonomi büyüme üzerinde dış borç ve doğrudan yabancı yatırımların etkisinin incelemesi amaçlanırmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of economic activities is to produce goods and services that meet human needs. Goods and services that meet human needs are produced by the“private sector”or the“public sector”, where the free market economy is valid. Economic growth (increase in production of goods and services) is called to increase the real national income on a long-term basis. The real increase in the national real rate means the increase in the quantity of production. The economic growth problem has become a growing problem in all world countries. Especially for developing countries, growth has been a big problem. A country can buy foreign debts from international institutions, foreign states, foreign banks, and markets. In this topic, developing countries have been unable to efficiently use domestic and foreign debts, which are in serious trouble. Therefore, it is not appropriate for some countries to receive foreign borrowing for economic growth. One of the two most important problems facing many developing countries is the inability to find capital and the other is the inability to find appropriate external debt. The main objective of the study was to examine the effects of external debt and foreign direct investments on economic growth using scientific research methods.