Gebelerde görülen havayolu değişikliklerinin ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of airway changes in pregnancies BY ultrasonography
  1. Tez No: 637509
  2. Yazar: CEVAT SABANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY OK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Gebelik süresince özellikle progesteron artışına bağlı olduğu düşünülen ve son trimestirde daha belirgin hale gelen periferik ödem tablosu görülmektedir. Bu ödem tablosu üst havayolunda daizlenebilmektedir. Preoperatif havayolu değerlendirmesinde kullandığımız rutin testlerin sonuçları, gebelik başında gebelik öncesi döneme göre benzer bulunabilmekte iken, son trimestirdedeğişebilmektedir. Biz çalışmamızda üst havayolu değerlendirmesinde rutin kullanılan testler ile üst havayolu ultrasonografisinde yaptığımız 3 ölçümün (cilt-hyoid kemik, cilt-epiglot, cilt-anterior komissür) arasında ilişki olup olmadığını araştırdık. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Yerel Etik Kurulu'ndan onay alındı. Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğince gebelik tanısı konan 60 olgu çalışmaya dahil edildi Çalışmaya dahil olacak gebeler ilk değerlendirme tarihinde, aydınlatılmış onam formlarının içeriği kendilerinin anlayabileceği dille anlatılarak gönüllü olarak onamları alındı. Çalışmaya dahil olma kriterleri: 18-45 yaş arası kadın olmak, gebelik tanısını almış olmak, mevcut gebeliğin ilk değerlendirme esnasında 10 haftadan büyük olmaması idi. Daha önceden zor havayolu öyküsü olanlar, havayolunda anatomiyi bozacak cerrahi geçirmiş olanlar, ilk değerlendirmede gebelik haftası 10 haftanın üzerinde olanlar çalışma grubuna alınmadı.9 gebe olgu ayfınlatılmış gönüllü onam formu içeriği anlatıldıktan sonra ultrasonografi yapılmasını kabul etmediği için çalışma dışı bırakıldı. Araştırma verileri bilgisayar ortamında ve SPSS 15.0(Statistical Package for Social Sciences) istatistik programı kullanılarak değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistiklerde sayı ve yüzde dağılımları gösterildi, ortalama ± standart sapma verildi. Olgulara 4 ayrı dönemde (6-10hf, 16-20.hf, 26-30.hf, 34.haftadan sonra) üst havayolu ölçümleri (cilt-hyoid kemik arası mesafe, cilt-epiglot arası mesafe, cilt-anterior komissür arası mesafe) yapıldı. 1.dönemde modifiye mallampati skoru, üst dudak ısırma testi, Wilson risk skoru, mandibular 50 protrüzyon derecesi de bakıldı. Modifiye mallampati skoru tekrarlayan ölçümlerde de kaydedildi. Ölçümler sonucunda modifiye mallampati skoru düşük (1-2) iken yüksek (3-4) çıkan olguların VKİ değerlerinin mallampati skorunda kategorik olarak değişim göstermeyenlere göre anlamlı derecede yüksek olduğu görüldü (p=0,002). TMM-SMM arasında zayıf derecede korelasyon bulundu ve istatistiksel olarak anlamlı bulundu (r=0,308, p=0,017).
Özet (Çeviri)
During pregnancy, a peripheral edema table is observed, which is thought to be especially related to progesterone increase and becomes more prominent in the last trimester. This edema table can also be viewed on the upper airway. While the results of the routine tests we use in preoperative airway evaluation can be similar to the pre-pregnancy period at the beginning of pregnancy, it may change in the last trimester. In our study, we investigated whether there was a correlation between the routine tests used in the upper airway evaluation and the 3 measurements we performed on the upper airway ultrasonography (distance from skin-to hyoid bone, ditance from skin-to epiglottis, distance from skin-to anterior commissure). Ethical approval was obtained from Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine Local Ethics Committee. 60 cases diagnosed with pregnancy by Obstetrics and Gynecology clinic were included in the study. These pregnant women were informed about the content of the informed thoroughly with informed consent forms on the first evaluation date. The inclusion criteria were: being a woman between the ages of 18 and 45, diagnosed with pregnancy, the current pregnancy was not greater than 10 weeks during the first assessment. Those with a previous history of difficult airway, those who had undergone surgery to disrupt the anatomy, those with a gestational week of more than 10 weeks in the first evaluation were not included in the study group. 9 pregnant cases were excluded from the study because they refused to do ultrasonography after explaining the content of the detailed voluntary consent form. The research data were evaluated using the SPSS 15.0 (Statistical Package for Social Sciences) statistics program. Descriptive statistics showed number and percentage distributions, mean ± standard deviation. Upper airway measurements (distance between skin-hyoid bone, distance between skin-epiglote, distance between skin-anterior commissure) 52 in 4 different periods (6-10th weeks, 16-20th weeks, 26-30thweeks, after 34th week) done. Modified mallampathy score, upper lip bite test, Wilson risk score, mandibular protrusion grade were also examined in the first trimester. The modified mallampathy score was also recorded in repeated measurements. After measurements, it was observed that the BMI values of the patients who had a high (3-4) modified mallampathy score while the modified mallampathy score was low (1-2) during first evaluation were significantly higher than those who did not change categorically in the mallampathy score(p=0,002). There was a weak yet statistically significant correlation between TMD-SMD(r=0,308, p=0,017).