Çocuklarda ultrason ile üst havayolu değerlendirmesinin, cormack-lehane sınıflaması ile karşılaştırılması
Comparison of the upper airway between ultrason and cormack-lehane classification in children
  1. Tez No: 637508
  2. Yazar: MUSTAFA EMRAH YÜKSEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE PİRBUDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmamızda, genel anestezi öncesinde yapılan entübasyon güçlüğünün en belirleyici testi olan Cormack-Lehane Sınıflamasıyla ile ultrasonografi (USG) kullanılarak elde edilen ölçümler arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Çalışmaya genel anestezi ile operasyon planlanan 0-6 yaş arası ASA I-III risk skoruna sahip 100 hasta dâhil edildi. Olguların yaş, boy, vücut ağırlığı, Cormack-Lehane Sınıflaması, USG kullanılarak elde edilen Pre-Epiglotik boşluk(EPİ), tiroid kartilaj(TC), vokal kordun anterior komissur(VCA), vocal kordun posterior komissur(VCP), hyoid kemik(HYO) kaydedildi. Bu parametreler ile Cormack-Lehane Sınıflaması arasındaki ilişki incelenmeye çalışıldı. Hastaların 9 (%9)'unda Cormack-Lehane sınıflaması Derece III ve üzeri saptandı. Cormack-Lehane Sınıflaması ile VCA, VCP, HYO, EPİ, EPİ/VCP oranı ve EPİ/VCA oranı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to examine the relationship between Cormack-Lehane Classification, which is the most determinant test of intubation difficulty before general anesthesia, and the measurements obtained using ultrasonography (USG). The study included 100 patients with an ASA I-III risk score between the ages of 0-6, whose operation was planned under general anesthesia. Age, height, body weight, Cormack-Lehane Classification, Pre-Epiglotic space (EPI), thyroid cartilage (TC), anterior commissure (VCA) of vocal cord, posterior commissure (VCP) of the vocal cord hyoid bone (HYO) was recorded. These parameters were studied to examine the relationship between the classification of Cormack-Lehane. Cormack Lehane classification Grade III and above were determined in 9 (9%) of the patients. No statistically significant relationship was found between Cormack-Lehane Classification and VCA, VCP, HYO, EPI, EPI / VCP ratio and EPI / VCA ratio (p> 0.05).