Kocaeli İli Çayırova ilçesi Güzeltepe Aile sağlığı merkezine kayıtlı 20-60 yaş arası kadınların kendi kendine meme muayenesi hakkındaki bilgi düzeylerinin ve uygulama durumlarının değerlendirilmesi
Breast self-examinationof knowledge levels and application status of women between 20-60 years old about self-breast examination registered in güzeltepe Family health center in Çayirova district, kocaeli
- Tez No: 637528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİNÇER AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser türüdür. Hastalığın rastlanma ve ölüm oranı düzeylerinin yüksek olması sebebiyle meme kanserinden korunmak halk sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kendi kendine meme muayenesi yöntemi kadınlar için oldukça kolay ve erken evrelerde tanılama için oldukça etkin bir yöntemdir. Bu çalışma kadınlarda en sık görülen kanser olan meme kanseri ve KKMM hakkında bilgi düzeylerini tespit etmek amacı ile Kocaeli İli Çayırova İlçesi Güzeltepe Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 20-60 yaş arası n= 281 kadın üzerinde yapılmıştır. ASM'ye başvuran 20-60 yaş arası kadınlara onamları alınarak yüz yüze anket uygulanmıştır. Toplanan veriler betimsel analizler, bağımsız t testi, varyans analizi ve korelasyon analizi ile analiz edilmiştir. Analizler SPSS 22.00 paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışma bulgularına göre kadınların meme kanseri ve risk faktörleri konusunda ortalama düzeyde bilgiye sahip olduğu görülürken, KKMM etme konusundaki bilgi düzeylerinin ise ortalamanın altında olduğu söylenebilir. KKMM bilgi düzeyleri yüksek olan kadınlarda meme kanseri ve risk faktörleri hakkındaki bilgilerinin de yüksek seviyelerde olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer among women. Due to the high levels of incidence and mortality of the disease, protection from breast cancer is very important for public health. Breast self-examination method is quite easy for women and it is a very effective method for early diagnosis. This study was carried out on n = 281 women aged 20-60, registered in the Kocaeli province Çayırova District, Güzeltepe Family Health Center in order to determine their knowledge about breast cancer and BSE, which is the most common cancer in women. Women between the ages of 20-60, who applied to ASM, received their consent and received a face-to-face questionnaire. The data collected was analyzed by descriptive analysis, independent t test, variance analysis and correlation analysis. Analyzes were analyzed with SPSS 22.00 package program. According to the findings of the study, it can be said that while women have an average level of knowledge about breast cancer and its risks, the level of knowledge about BSE is below average. It was also determined that women with higher BSE knowledge levels had higher levels of knowledge about breast cancer and its risks.