Ağır vasıta fren sistemleri için ALB test cihazı tasarımı
Design of ALB tester for heavy vehicle brake systems
  1. Tez No: 637582
  2. Yazar: BEKİR AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN DÜZCÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Fren sistemi, hareket halindeki taşıtın hızının sabit tutulması, yavaşlatılması, durdurulması ve park halinde iken sabitlenmesi amacı ile kullanılmaktadır. Ağır vasıta taşıtlar çoğunlukla havalı fren sistemine sahiptir. Ülkemizde karayolları trafiğinde seyir eden yolcu ve yük taşıyan araçların fren sisteminde kullanılan tüm parçalar“Belirli Motorlu Araç Sınıflarının ve Römorklarının Frenleme Düzenekleri ile ilgili Tip Onayı Yönetmeliği (71/320/AT)”ne uygun olarak üretilmeli, kullanılmalı ve yetkilendirilmiş muayene kuruluşlarınca yasal periyodlarda muayene testleri gerçekleştirilmelidir. Kamyon, Çekici, Römork, Yarı Römork, Otobüs gibi ağır vasıta taşıtların fren sistemlerinde taşıtın arka fren kuvvetlerini taşıtın yüküne göre artıran veya azaltan ALB adı verilen yük ayar ventilleri kullanılmaktadır. ALB ağır vasıta taşıtlarda mekanik veya pnömatik olarak kullanılabilmektedir. Bu çalışmada pnömatik ALB testini gerçekleştiren operatörün testi yardım almadan tek başına yapabilmesi ve testin güvenilirliğinin artırılması amacı ile mikro denetleyici kart, basınç sensörü, LCD ekran kullanılarak bir test cihazı tasarımı yapılmıştır. Çalışma sonucunda pnömatik ALB testini operatörün tek başına yapabilmesi, güvenirliğinin arttırılması, zamandan ve iş gücünden tasarruf edilebilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The brake system is used to keep the speed of the moving vehicle constant, slow down, stop it and fix it while parked. Heavy vehicles often have an air assisted hydraulic brake system. In our country, all parts used in the braking system of passenger and cargo vehicles traveling in road traffic should be produced in accordance with the“Type Approval Regulation (71/320 / AT) on the Braking Arrangements of Certain Motor Vehicle Classes and Trailers”and they should be used and their inspection tests should be carried out in legal periods by authorized inspection institutions. In the brake systems of heavy vehicles such as Trucks, Trailers, Trailers, Semi Trailers, Buses, load adjusting valves called ALB are used, which increase or decrease the rear brake forces of the vehicle according to the load of the vehicle.ALB can be used mechanically or pneumatically in heavy vehicles. In this study, a test device was designed by using the microcontroller card, pressure sensor, LCD screen in order to make the test alone, without performing help, and to increase the reliability of the test, by the operator performing the pneumatic ALB test. As a result of the study, it is provided that the operator can perform the Pneumatic ALB test alone, increase reliability, and save time and labor.